03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

334 CD<br />

David Hatchard, 20. årh.<br />

"Crowing Along". Sign. på bagsiden<br />

David Hatchard, 87/88. Olie på lærred.<br />

81 x 65.<br />

Proveniens: Galerie Moderne.<br />

Afbildet side 91 DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

335 CD<br />

Jens Kantsø, f. Vordingborg 1935<br />

"I rødt rum". Sign. Kantsø samt på<br />

bagsiden Jens Kantsø, 2005. Olie på<br />

lærred. 55 x 65.<br />

Afbildet side 91 DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

336 CD<br />

"Blå Kappe". Sign. Kantsø samt beteget<br />

Jens Kantsø, 2004. Olie på lærred.<br />

80 x 100.<br />

Afbildet side 91 DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

337 338<br />

339 340<br />

339<br />

337 CD<br />

Knud Nielsen, f. Fredensborg 1916, d. 2008<br />

Komposition. Sign. på bagsiden Knud<br />

N, 55. Olie på lærred. 46,5 x 55,5.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

338 CD<br />

"Gul komposition". Sign. på bagsiden<br />

Knud N, 54 samt på blændrammen<br />

Knud Nielsen, 1954, no. 13. Olie på<br />

lærred. 132 x 102.<br />

Proveniens: Kresten Krestensens samling.<br />

Stemplet på blændrammen, Kresten Krestensen<br />

samt mærket no. 174.<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

339 CD<br />

Victor Vasarely, f. Pecs 1908, d. Paris 1997<br />

Kompositioner. Sign. Vasarely, 43/275<br />

og XXXII/XXXV. Serigrafier i farver. 69<br />

x 69 og 71 x 68,5. (2)<br />

DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

340 CD<br />

Bamse Kragh-Jacobsen,<br />

f. København 1913, d. sst. 1992<br />

Konstruktion. Sign. på bagsiden Bamse<br />

Kragh-Jacobsen, 84. Olie på lærred. 75<br />

x 100. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

92 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>