NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
334 CD<br />
David Hatchard, 20. årh.<br />
"Crowing Along". Sign. på bagsiden<br />
David Hatchard, 87/88. Olie på lærred.<br />
81 x 65.<br />
Proveniens: Galerie Moderne.<br />
Afbildet side 91 DKK 10.000-12.000<br />
€ 1.300-1.600<br />
335 CD<br />
Jens Kantsø, f. Vordingborg 1935<br />
"I rødt rum". Sign. Kantsø samt på<br />
bagsiden Jens Kantsø, 2005. Olie på<br />
lærred. 55 x 65.<br />
Afbildet side 91 DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
336 CD<br />
"Blå Kappe". Sign. Kantsø samt beteget<br />
Jens Kantsø, 2004. Olie på lærred.<br />
80 x 100.<br />
Afbildet side 91 DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
337 338<br />
339 340<br />
339<br />
337 CD<br />
Knud Nielsen, f. Fredensborg 1916, d. 2008<br />
Komposition. Sign. på bagsiden Knud<br />
N, 55. Olie på lærred. 46,5 x 55,5.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
338 CD<br />
"Gul komposition". Sign. på bagsiden<br />
Knud N, 54 samt på blændrammen<br />
Knud Nielsen, 1954, no. 13. Olie på<br />
lærred. 132 x 102.<br />
Proveniens: Kresten Krestensens samling.<br />
Stemplet på blændrammen, Kresten Krestensen<br />
samt mærket no. 174.<br />
DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
339 CD<br />
Victor Vasarely, f. Pecs 1908, d. Paris 1997<br />
Kompositioner. Sign. Vasarely, 43/275<br />
og XXXII/XXXV. Serigrafier i farver. 69<br />
x 69 og 71 x 68,5. (2)<br />
DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
340 CD<br />
Bamse Kragh-Jacobsen,<br />
f. København 1913, d. sst. 1992<br />
Konstruktion. Sign. på bagsiden Bamse<br />
Kragh-Jacobsen, 84. Olie på lærred. 75<br />
x 100. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
92 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>