03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

814<br />

811<br />

Et par bergèrer af rigt udskåret og poleret<br />

træ, prydet med blomster og<br />

bladværk. Rococoform. 20. årh.s begyndelse.<br />

(2) DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

812<br />

Fritstående bergère af nøddetræ, stående<br />

på let svungne ben. Rococoform<br />

19. årh. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

813<br />

Louis XVI badekarsformet sofa af nøddetræ,<br />

prydet med skæringer i form af<br />

rosetter, kannelerede og tilspidsede<br />

ben. Frankrig. 18. årh.s slutning.<br />

L.184. € 3.400<br />

814<br />

Sønderjysk rococo vitrineskab af udskåret<br />

egetræ, overdel prydet med svanehalstop<br />

med rocailler, blomster og<br />

bladværk, to svungne glaslåger, bag<br />

hvilke ske-hylde og hylde, underdel<br />

med to låger prydet med kanneleringer<br />

og affasede felter med rosetter, bag<br />

hvilke to hylder og fire mindre skuffer.<br />

Danmark. 18. årh.s anden halvdel. H.<br />

238. B. 173. D. 46. DKK 20.000-30.000<br />

€ 2.700-4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

815<br />

Lorenz Nielsen chatol af rigt udskåret<br />

egetræ, prydet med galleri, guirlande,<br />

blomster og bladværk, overdel med to<br />

låger, bag hvilke hylder, underdel med<br />

skuffer og skriveklap, bag hvilken rum<br />

og skuffer. 18. årh. H. 227. B. 120.<br />

D. 56. DKK 40.000-50.000<br />

€ 5.400-6.700<br />

816<br />

Chatol af egetræ prydet med indlægninger,<br />

overskab med to låger, bag<br />

hvilke hylder, underdel med skuffer<br />

samt skriveklap, bag hvilken rum og<br />

skuffer. 19. årh. H. 209. B. 114. D. 47.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

815<br />

816<br />

229