814<br />
811<br />
Et par bergèrer af rigt udskåret og poleret<br />
træ, prydet med blomster og<br />
bladværk. Rococoform. 20. årh.s begyndelse.<br />
(2) DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
812<br />
Fritstående bergère af nøddetræ, stående<br />
på let svungne ben. Rococoform<br />
19. årh. DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
813<br />
Louis XVI badekarsformet sofa af nøddetræ,<br />
prydet med skæringer i form af<br />
rosetter, kannelerede og tilspidsede<br />
ben. Frankrig. 18. årh.s slutning.<br />
L.184. € 3.400<br />
814<br />
Sønderjysk rococo vitrineskab af udskåret<br />
egetræ, overdel prydet med svanehalstop<br />
med rocailler, blomster og<br />
bladværk, to svungne glaslåger, bag<br />
hvilke ske-hylde og hylde, underdel<br />
med to låger prydet med kanneleringer<br />
og affasede felter med rosetter, bag<br />
hvilke to hylder og fire mindre skuffer.<br />
Danmark. 18. årh.s anden halvdel. H.<br />
238. B. 173. D. 46. DKK 20.000-30.000<br />
€ 2.700-4.000<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
815<br />
Lorenz Nielsen chatol af rigt udskåret<br />
egetræ, prydet med galleri, guirlande,<br />
blomster og bladværk, overdel med to<br />
låger, bag hvilke hylder, underdel med<br />
skuffer og skriveklap, bag hvilken rum<br />
og skuffer. 18. årh. H. 227. B. 120.<br />
D. 56. DKK 40.000-50.000<br />
€ 5.400-6.700<br />
816<br />
Chatol af egetræ prydet med indlægninger,<br />
overskab med to låger, bag<br />
hvilke hylder, underdel med skuffer<br />
samt skriveklap, bag hvilken rum og<br />
skuffer. 19. årh. H. 209. B. 114. D. 47.<br />
DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
815<br />
816<br />
229