03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

Et par væglampetter af forgyldt<br />

bronze. Rococoform. Ca. 1900.<br />

Vurdering: 5.000<br />

“Kranievogter”.<br />

Religiøs figur<br />

af udskåret<br />

træ beklædt<br />

med messingblik.Bakotastammen.<br />

Gabon.<br />

Vurdering:<br />

5.000<br />

Senempire Ærø spejl i ramme<br />

af bemalet, ådret og forgyldt glas.<br />

Ca. 1840<br />

Vurdering: 5.000<br />

Victoriansk bakke af papmache,<br />

dekoreret med ornamentik, herregård<br />

og personer i guld. 19. årh.<br />

Vurdering: 8.000<br />

Louis XVI strøbøsse af sølv, prydet med<br />

guirlander, kartoucher og ornamentik.<br />

Stemplet København. 18. årh.<br />

Vurdering: 8.000<br />

Halskæde med rosa ferskvandskulturperler<br />

i forløb, kuglelås<br />

af 14 kt., hvidguld.<br />

Vurdering: 10.000<br />

“Zweiffelmünster”. Jardinère<br />

af porce læn, KPM, gennembrudt<br />

skål dekoreret i blåt.<br />

Vurdering: 15.000<br />

Senempire chatol af mahogni,<br />

rigt prydet med intarsier. Ca. 1850.<br />

Vurdering: 12­15.000<br />

De viste effekter er til salg lige nu på<br />

www.bruun-rasmussen.dk og hammeren<br />

falder i uge 33. Vil du byde med?<br />

Et sæt på seks baljestole og spisebord<br />

af sortlakeret træ, prydet med forgyldte<br />

skæringer. Empireform. 20. årh.<br />

Vurdering: 25.000<br />

255