NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
741<br />
744 745<br />
746<br />
741<br />
"Black-ship". Imari skål af porcelæn,<br />
dekoreret i jernrød, blå, grøn, sort og<br />
guld med skibe og hollandske handelsmænd<br />
på brokadebaggrund. Japan.<br />
Meiji. Diam. 25. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
742<br />
Kinesisk potpourrikrukke af porcelæn,<br />
dekoreret i blåt i form af ornamentik,<br />
blomster og bladværk, låg af udskåret<br />
og gennembrudt træ. Kina. 18.-19.<br />
årh. H. 11. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
743<br />
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i<br />
blåt med scenerier i form af krigere til<br />
hest, ornamentik, blomster og bladværk,<br />
hanke i form af to drager. Kina.<br />
18.-19. årh. H. 26. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
744<br />
Satsuma vase af fajance, dekoreret<br />
med krigere, fugle, blomster og bladværk<br />
i farver og guld, på stand af patineret<br />
bronze. Japan. Ca. 1900. H. 81.<br />
Repareret DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
745<br />
Orientalsk skulptur af rigt udskåret<br />
gul- og brunbroget serpentin i form af<br />
drager og ornamentik. Tilhørende<br />
montre af udskåret hardwood. Vægt<br />
ca. 67 kg. 19.-20. årh. H. 60. B. 60. D.<br />
20. Montre H. 100. B. 88. D.54. (2)<br />
DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
746<br />
Signeret kinesisk opsats af sølv og elfenben,<br />
rigt prydet med indlægninger<br />
af emalje, perlemor, metal, ben og sten<br />
i form af blomsterkurv, grene og fugle,<br />
lågknop i form af drage. 19. årh.s midte.<br />
H. 26. DKK 50.000<br />
€ 6.700<br />
214 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
742<br />
743