03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

168<br />

171<br />

168 CD<br />

Almery Lobel-Riche,<br />

f. Genève 1880, d. Paris 1950<br />

Dans og musik i det grønne på Bastillen.<br />

Sign. Lobel-Riche. Olie på lærred.<br />

46 x 38.<br />

På bagsiden gammel fransk udstillingsetiket.<br />

Lobel-Riches produktion er meget blandet,<br />

da han kunstnerisk både beskæftigede<br />

sig med maleri, grafik og bogillustrationer.<br />

Han malede alt fra voldsomme krigsscenerier,<br />

episoder fra Marokko, galante scener fra<br />

det moderne Frankrig og illustrerede bøger<br />

af berømte forfattere som Baudelaire, Wilde<br />

og Balzac. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

169<br />

Ubekendt maler, 20. årh.s slutning<br />

Strandparti med børn, der bader og leger<br />

i sandet, mens sommerklædte forældre<br />

nyder den dejlige dag. Sign. monogram<br />

C. K. P. ? Olie på lærred.<br />

60 x 75. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

169<br />

170<br />

Hans von Marees,<br />

f. Dessau 1837, d. Rom 1887<br />

Kvinderov. Sign. Marees. Olie på lærred.<br />

91 x 80. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

171<br />

C. Ostersetzer/Osterselzer, ca. 1900<br />

En munk plukker en gås i det store<br />

klosterkøkken. Sign. C. Ostersetzer eller<br />

Osterselzer 1904. Olie på træ.<br />

45 x 34. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

172<br />

J. Sellenati, italiensk maler, 19. årh.s slutning<br />

Tre fiskere og ung pige spiller kort i en<br />

krostue. Sign. J. Sellenati. Olie på træ.<br />

46 x 67. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

173<br />

Thomas E. (Tom) Mostyn,<br />

f. Liverpool 1864, d. 1930<br />

Siddende pige i rød kjole med blomsterkurv.<br />

Sign. Tom Mostyn samt på<br />

blændrammen Tom Mostyn, S. Melina<br />

Place samt på bagsiden St. Johns<br />

Wood? Olie på lærred. 91 x 70.<br />

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers<br />

forældre i 1960erne.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

174<br />

Henri-Laurent Desroussaux,<br />

f. 1862, d. 1906<br />

Gårdexteriør med ung kvinde der fodrer<br />

høns. Sign. Laurent Desroussaux.<br />

Olie på lærred. 33 x 21.<br />

DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

46 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

172<br />

170