NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
168<br />
171<br />
168 CD<br />
Almery Lobel-Riche,<br />
f. Genève 1880, d. Paris 1950<br />
Dans og musik i det grønne på Bastillen.<br />
Sign. Lobel-Riche. Olie på lærred.<br />
46 x 38.<br />
På bagsiden gammel fransk udstillingsetiket.<br />
Lobel-Riches produktion er meget blandet,<br />
da han kunstnerisk både beskæftigede<br />
sig med maleri, grafik og bogillustrationer.<br />
Han malede alt fra voldsomme krigsscenerier,<br />
episoder fra Marokko, galante scener fra<br />
det moderne Frankrig og illustrerede bøger<br />
af berømte forfattere som Baudelaire, Wilde<br />
og Balzac. DKK 12.000-15.000<br />
€ 1.600-2.000<br />
169<br />
Ubekendt maler, 20. årh.s slutning<br />
Strandparti med børn, der bader og leger<br />
i sandet, mens sommerklædte forældre<br />
nyder den dejlige dag. Sign. monogram<br />
C. K. P. ? Olie på lærred.<br />
60 x 75. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
169<br />
170<br />
Hans von Marees,<br />
f. Dessau 1837, d. Rom 1887<br />
Kvinderov. Sign. Marees. Olie på lærred.<br />
91 x 80. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
171<br />
C. Ostersetzer/Osterselzer, ca. 1900<br />
En munk plukker en gås i det store<br />
klosterkøkken. Sign. C. Ostersetzer eller<br />
Osterselzer 1904. Olie på træ.<br />
45 x 34. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
172<br />
J. Sellenati, italiensk maler, 19. årh.s slutning<br />
Tre fiskere og ung pige spiller kort i en<br />
krostue. Sign. J. Sellenati. Olie på træ.<br />
46 x 67. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
173<br />
Thomas E. (Tom) Mostyn,<br />
f. Liverpool 1864, d. 1930<br />
Siddende pige i rød kjole med blomsterkurv.<br />
Sign. Tom Mostyn samt på<br />
blændrammen Tom Mostyn, S. Melina<br />
Place samt på bagsiden St. Johns<br />
Wood? Olie på lærred. 91 x 70.<br />
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers<br />
forældre i 1960erne.<br />
DKK 30.000-40.000<br />
€ 4.000-5.400<br />
174<br />
Henri-Laurent Desroussaux,<br />
f. 1862, d. 1906<br />
Gårdexteriør med ung kvinde der fodrer<br />
høns. Sign. Laurent Desroussaux.<br />
Olie på lærred. 33 x 21.<br />
DKK 25.000-30.000<br />
€ 3.400-4.000<br />
46 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
172<br />
170