03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

848<br />

850<br />

848<br />

Bombéformet kommode af delvist blåmalet<br />

træ, front med tre skuffer, beslag<br />

af forgyldt bronze, marmoreret<br />

plade. Rococoform. 19. årh. H. 80. B.<br />

105. D. 58. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

849<br />

Barok dragkiste af delvist blåmalet træ,<br />

ligeknækket front med fire skuffer, let<br />

svungne ben, beslag af bronze. 18.<br />

årh. H. 107. B. <strong>115</strong>. D. 61.<br />

Nyere bemaling. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

850<br />

Chatol af delvist grå- og grønmalet træ,<br />

front med større og mindre skuffer<br />

samt skriveklap, bag hvilken rum og<br />

skuffer. 19. årh. H. 102. B. 114. D. 51.<br />

Nyere bemaling. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

851<br />

Chatol af delvist grå-og grønmalet<br />

træ, front med fire større og mindre<br />

skuffer samt profileret skriveklap, bag<br />

hvilken rum og skuffer. 18. årh. H.<br />

<strong>115</strong>. B. 116. D. 56.<br />

€ 1.600<br />

240 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

849<br />

851