276 CD<br />
Karel Appel, f. Amsterdam 1921, d. 2006<br />
"I have eyes like you". Sign. Appel,<br />
8/60. Skulptur af bemalet træ. H. 46.<br />
L. 61. B. 20. DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
277 CD<br />
"Personage in blue". Sign. Appel,<br />
11/99. Skulptur af polykromt bemalet<br />
træ. H. 79. L. 45. DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
278 CD<br />
"Clowncat". Sign. Appel, 38/499,<br />
stemplet Reflex Modern Art Gallery.<br />
Skulptur af bemalet keramik. H. 24,5.<br />
L. 31. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
279<br />
Tre runde fade af keramik, dekorerede<br />
med figurer i polykrom glasur. Sign.<br />
Appel samt på bagsiden med nummerering<br />
5/999, 23/999 og 36/999.<br />
Diam. 33. (3) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
280 CD<br />
Figurkomposition. Sign. Appel, III/L.<br />
Håndkoloreret litografi. Bladstørrelse<br />
61 x 81. Uindrammet.<br />
DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
281 CD<br />
Figurkomposition. Sign. Appel, XX/L.<br />
54 x 75. Uindrammet.<br />
DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
282 CD<br />
Figurkomposition. Sign. Appel, XXII/L.<br />
54 x 75. Uindrammet.<br />
DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
280<br />
281<br />
282<br />
75