03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

728 729 730<br />

731<br />

728<br />

Loftslampe af patineret bronze, rigt<br />

støbt med egern, egeløv og bladværk,<br />

tre udvendige lysarme og én indvendig.<br />

20. årh.s begyndelse. H. 55.<br />

Diam. 37. DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

729<br />

Lysekrone af forgyldt bronze og messing,<br />

støbt med sløjfer, blomster og<br />

bladværk, center af alabast, fem<br />

svungne lysarme med skærme af rosa<br />

glas. 20. årh.s første halvdel. H. 107.<br />

Diam. 85. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

730<br />

Lysekrone af patineret og forgyldt<br />

bronze med seks lysarme, rigt støbt<br />

med bladværk og ornamentik. 19. årh.<br />

H. 90. Diam. 69. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

731<br />

Et par franske gueridoner med stel af<br />

forgyldt bronze, støbt med klassisk ornamentik,<br />

på trepasfod, hvorimellem<br />

lille hylde, top prydet med gennembrudt<br />

gallerikant, plader af porfyr, ben<br />

støbt med løvemasker og dyrepoter.<br />

20. årh.s slutning. H. 80 Diam. 48. (2)<br />

DKK 60.000<br />

€ 8.000<br />

732<br />

732<br />

Et par væglampetter af forgyldt bronze<br />

og gesso, i form af putto holdende<br />

fire svungne lysarme. 19. årh. H. 50.<br />

(2) DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

211