268 CD<br />
Henry Heerup,<br />
f. København 1907, d. sst. 1993<br />
Frugtbarhed. Usigneret. Olie på lærred.<br />
36 x 49. DKK 20.000-25.000<br />
€ 2.700-3.400<br />
269 CD<br />
Henry Heerup,<br />
Spiralkomposition. Sign. på bagsiden<br />
Heerup. Olie på finérplade. 51 x 39.<br />
Uindrammet. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
270 CD<br />
Henry Heerup,<br />
Kvinde med barn. Usigneret. Gennembrudt<br />
skulptur af kunststen. Ca. 1950. H.<br />
45. B. 17. D. 24. DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
271 CD<br />
Henry Heerup,<br />
Komposition med træ og figurer. Sign.<br />
Heerup, 1960. Olie på bakke af træ. 32<br />
x 48.<br />
Proveniens: Arkitekt Johan Richter og<br />
dennes hustru Henny.<br />
DKK 25.000-30.000<br />
€ 3.400-4.000<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
274<br />
272 CD<br />
Henry Heerup,<br />
Plantekomposition. Sign. Heerup. Olie<br />
på sengegavl af træ. 42 x 70.<br />
DKK 18.000<br />
€ 2.400<br />
273 CD<br />
Henry Heerup,<br />
Vækstbillede. Sign. Heerup, 54. Oliekridt<br />
på papir. Lysmål 19 x 19.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
274 CD<br />
Henry Heerup,<br />
"En Fandens Bakke". Sign. Heerup<br />
samt på blændrammen Heerup, malet<br />
1948-50. Olie på lærred. 47 x 67.<br />
Proveniens: ABR auk. 247, 1970, kat. nr.<br />
126.<br />
Heerups humoristiske sindelag fornægter<br />
sig ikke i nærværende komposition, der afspejler<br />
hans uforlignelige sans for at billedliggøre<br />
en talemåde. Flere af Heerups<br />
bedste værker er lavet af genbrugsmaterialer,<br />
de såkaldte "Skraldeskulpturer" - en<br />
sammensætning af henglemte elementer<br />
til en ny helhed. Nærværende komposition<br />
er et godt eksempel på sproglig revitaliser-<br />
275<br />
ing og "genbrug" af en talemåde Heerup<br />
omsætter udtrykket til et humoristisk billedligt<br />
indhold, der fanger selve essencen i<br />
det mentale og fysiske møde med "en<br />
fandens bakke". Maleriet er samtidig en<br />
cadeau til cyklen, der går igen i flere af<br />
Heerups værker. I dag er kunstnerens cykel<br />
at finde på Heerup museet i Rødovre.<br />
DKK 40.000<br />
€ 5.400<br />
275 CD<br />
Henry Heerup,<br />
Brandmand. Usigneret. Olie på finér.<br />
Diam. 44. Uindrammet. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
73