03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

268 CD<br />

Henry Heerup,<br />

f. København 1907, d. sst. 1993<br />

Frugtbarhed. Usigneret. Olie på lærred.<br />

36 x 49. DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

269 CD<br />

Henry Heerup,<br />

Spiralkomposition. Sign. på bagsiden<br />

Heerup. Olie på finérplade. 51 x 39.<br />

Uindrammet. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

270 CD<br />

Henry Heerup,<br />

Kvinde med barn. Usigneret. Gennembrudt<br />

skulptur af kunststen. Ca. 1950. H.<br />

45. B. 17. D. 24. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

271 CD<br />

Henry Heerup,<br />

Komposition med træ og figurer. Sign.<br />

Heerup, 1960. Olie på bakke af træ. 32<br />

x 48.<br />

Proveniens: Arkitekt Johan Richter og<br />

dennes hustru Henny.<br />

DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

274<br />

272 CD<br />

Henry Heerup,<br />

Plantekomposition. Sign. Heerup. Olie<br />

på sengegavl af træ. 42 x 70.<br />

DKK 18.000<br />

€ 2.400<br />

273 CD<br />

Henry Heerup,<br />

Vækstbillede. Sign. Heerup, 54. Oliekridt<br />

på papir. Lysmål 19 x 19.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

274 CD<br />

Henry Heerup,<br />

"En Fandens Bakke". Sign. Heerup<br />

samt på blændrammen Heerup, malet<br />

1948-50. Olie på lærred. 47 x 67.<br />

Proveniens: ABR auk. 247, 1970, kat. nr.<br />

126.<br />

Heerups humoristiske sindelag fornægter<br />

sig ikke i nærværende komposition, der afspejler<br />

hans uforlignelige sans for at billedliggøre<br />

en talemåde. Flere af Heerups<br />

bedste værker er lavet af genbrugsmaterialer,<br />

de såkaldte "Skraldeskulpturer" - en<br />

sammensætning af henglemte elementer<br />

til en ny helhed. Nærværende komposition<br />

er et godt eksempel på sproglig revitaliser-<br />

275<br />

ing og "genbrug" af en talemåde Heerup<br />

omsætter udtrykket til et humoristisk billedligt<br />

indhold, der fanger selve essencen i<br />

det mentale og fysiske møde med "en<br />

fandens bakke". Maleriet er samtidig en<br />

cadeau til cyklen, der går igen i flere af<br />

Heerups værker. I dag er kunstnerens cykel<br />

at finde på Heerup museet i Rødovre.<br />

DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

275 CD<br />

Henry Heerup,<br />

Brandmand. Usigneret. Olie på finér.<br />

Diam. 44. Uindrammet. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

73