03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

198 199 200<br />

196<br />

Holger H. Jerichau,<br />

f. København 1861, d. sst. 1900<br />

Italiensk landskab med riddende bonde.<br />

Sign. Holger H. Jerichau. Olie på<br />

lærred, monteret på plade. 27 x 40,5.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

197<br />

Vilhelm Petersen,<br />

f. København 1812, d. sst. 1880<br />

Byporten ved Andernach ved Rhinen.<br />

1850. Usigneret. Olie på pap. 25 x 36.<br />

Der kendes et næsten identisk maleri signeret<br />

med Vilhelm Petersens monogram<br />

og dateret 1850. Andernach er en mindre<br />

tysk by, der ligger ved Rhinen mellem<br />

Bonn og Koblenz. Vilhelm Petersen opholdt<br />

sig i Andernach 11.-12. juli og 18.-<br />

21. juli 1850 på sin rejse til Italien.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

201 202 203<br />

198 CD<br />

N. F. Schiøttz-Jensen,<br />

f. Vordingborg 1855, d. København 1941<br />

Italienerinde ved brønd. Sign. N. F.<br />

Schiøttz-Jensen. Olie på lærred.<br />

27 x 22,5. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

199<br />

Frederik Visby,<br />

f. Tikøb 1839, d. Risskov 1926<br />

To italienske kvinder ved en fontæne.<br />

Usigneret. På bagsiden betegnet F.<br />

Visby. Olie på pap. 20 x 16.<br />

Proveniens: Tulle og Nans dødsboauktion,<br />

Pax, 1991. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

200<br />

Peter Raadsig,<br />

f. København 1806, d. sst. 1882<br />

Interiør med to italienerinder og knælende<br />

dreng. Sign. P.R. 1842, Subiaco.<br />

Olie på lærred, monteret på plade.<br />

55 x 40. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

201 CD<br />

Heinrich Dohm,<br />

f. København 1875, d. sst. 1940<br />

Sovekammer interiør. Sign. H. Dohm.<br />

1917. Olie på lærred. 46,5 x 39.<br />

DKK 8.000<br />

€ 1.100<br />

202 CD<br />

S. C. Bjulf, f. Løgstør 1890, d. Roskilde 1958<br />

Interiør med kvinde stående ved chatol.<br />

Sign. Søren Bjulf. Olie på lærred.<br />

65 x 48. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

51