03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

Tæppe-tema<br />

på online-auktion...<br />

Bidjar, prydet med herati design.<br />

Persien. Ca. 2000.<br />

236 x 175.<br />

Vurdering: 12.000<br />

Qum, Haj Gül all over design.<br />

Persien. Ca. 1950. 207 x 134.<br />

Vurdering: 6.000<br />

Semiantik Qum silketæppe.<br />

Persien. Ca. 1950. 219 x 140.<br />

Vurdering: 15.000<br />

Hammeren falder<br />

lørdag den 16. aug.<br />

kl. 15<br />

Semiantik Keshan med kurk uld.<br />

Persien. Ca. 1920-30. 384 x 270.<br />

Vurdering: 15.000<br />

Orientalsk silketæppe, prydet med<br />

Teheran design. Ca. 2000.<br />

200 x 140.<br />

Vurdering: 20.000<br />

Orientalsk silketæppe, prydet<br />

med kayseri design.<br />

Ca. 2000. 304 x 204.<br />

Vurdering: 20-25.000<br />

De viste effekter er til salg lige nu på<br />

www.bruun-rasmussen.dk og hammeren<br />

falder i uge 33. Vil du byde med?<br />

Nain medaljontæppe. Persien.<br />

Ca. 1960. 205 x 125.<br />

Vurdering: 6.000<br />

Kirman tæppe, prydet med lawar<br />

design. Persien. 20. årh. 360 x 270.<br />

Vurdering: 15.000<br />

Kashmar medaljontæppe. Persien.<br />

Ca. 1960. 391 x 292.<br />

Vurdering: 10-12.000<br />

Sign. semiantik Keshan med kurk<br />

uld. Persien. Ca. 1940-50.<br />

417 x 310.<br />

Vurdering: 10.000<br />

199