03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

82<br />

Julius Exner,<br />

f. København 1825, d. sst. 1910<br />

Sorteperspillerne. Sign. J. Exner. Olie<br />

på lærred. 32 x 38.<br />

Dette er en variation af maleriet med<br />

samme titel, malet 1862, på Statens Museum<br />

for Kunst. DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

84<br />

83<br />

Johan Rohde,<br />

f. Randers 1856, d. Hellerup 1935<br />

Fanøkoner og børn modtager den<br />

hjemvendte fisker. Sign. Johan Rohde.<br />

Olie på lærred. 97 x 127.<br />

DKK 40.000-50.000<br />

€ 5.400-6.700<br />

84<br />

Hermann Carl Siegumfeldt,<br />

f. Esbønderup Skovhuse 1833,<br />

d. København 1912<br />

Skakspilleren. Sign. Siegumfeldt 1872.<br />

Olie på lærred. 64 x 53.<br />

DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

17