03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

767 768<br />

767<br />

Norsk krudthorn af udskåret kohorn,<br />

prydet med ornamentik i form af religiøse<br />

motiver og sagnfigurer samt inskriptionerne<br />

"ADAM I PARADIS, EVA<br />

EN KVINDE, FERAUNDEIROZAN, DRA-<br />

KON, K.DAV". Sign. "MAS MASSNN<br />

EGEN HAND 1700". H. 12.<br />

Mas Massøn var en af de mest produktive<br />

krudthornsskærere og regnes for en af<br />

de dygtigste og mest efterspurgte på<br />

markedet. De fleste norske krudthornsmagere<br />

der kendes i dag arbejdede i<br />

Aust-Agder og Telemark. DKK 6.000<br />

€ 800<br />

769<br />

768<br />

En samling krudthorn af kobber, messing<br />

og horn, flere præget med symboler<br />

og ornamentik. 19.-20. årh. (19)<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

769<br />

Tysk armbrøst af træ rigt indlagt med<br />

benplader i form af ornamentik og vildsvin,<br />

kraftig stålbue med buestreng. To<br />

pile medfølger. 18. årh.s begyndelse. L.<br />

70. B. 60. (3) DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

770<br />

Norsk tejne af rigt udskåret træ, prydet<br />

med bladornamentik og blomster. 19.-<br />

20. årh. H. 39. Diam. 30. DKK 8.000<br />

€ 1.100<br />

771<br />

Ampel af alabast, dekoreret med<br />

agern, blomster og bladværk, ophæng<br />

og tre indvendige lysarme af messing.<br />

Ca. 1900. H. 56. Diam. 46.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

772<br />

Ampel af alabast, dekoreret med nøgne<br />

kvinder, putti og blomsterguirlander,<br />

ophæng og tre indvendige lysarme<br />

af messing. Ca. 1900. H. 73. Diam. 73.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

220 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

770