03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

381<br />

Bertha Wegmann,<br />

f. Schweiz 1847, d. København 1926<br />

Landskab. Sign. BW 24-04-10. Olie på<br />

papir, monteret på lærred. 25 x 35.<br />

Udstillet: Berta Wegmanns Mindeudstilling,<br />

Charlottenborg 1926.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

381 382<br />

383 384<br />

382 CD<br />

Peter Rostrup Bøyesen,<br />

f. Varde 1882, d. København 1952<br />

Sommerdag med kvinde, der skuer ud<br />

over havet. Sign. monogram. Olie på<br />

lærred. 61 x 81.<br />

Udstillet: Kunstforeningen, København<br />

1951, kat. nr. 36. Samt Stockholm.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

385<br />

383 CD<br />

Victor Isbrand,<br />

f. København 1897, d. sst. 1989<br />

Opstilling med kande og frugt. Sign. V.<br />

Isbrand 86. Olie på lærred. 54 x 66.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

384 CD<br />

Herdis Gelardi,<br />

f. Aalborg 1916, d. København 1991<br />

Opstilling med vin og frugter på et<br />

bord. Sign. Herdis Gelardi. Olie på plade.<br />

60 x 70. DKK 6.000<br />

€ 800<br />

385<br />

Carl Johan Bonnesen,<br />

f. Aalborg 1868, d. København 1933<br />

Liggende dromedar. Usigneret. Figur af<br />

patineret bronze. H. 17,5. L. 40.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

106 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>