03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

225<br />

Johan Rohde,<br />

f. Randers 1856, d. Hellerup 1935<br />

Parti fra Sønderho, Fanø. Sign. Johan<br />

Rohde, 1913. Olie på lærred. 47 x 60.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

222 223<br />

224 225<br />

226 227<br />

226 CD<br />

N. F. Schiøttz-Jensen,<br />

f. Vordingborg 1855, d. København 1941<br />

To piger siddende ved stengærde i<br />

blomstrende have. Sign. N. F. Schiøttz-<br />

Jensen 1920. Olie på lærred. 41 x 55.<br />

DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

227 CD<br />

Ole Ring, f. Baldersbrønde 1902, d. 1972<br />

Åbent landskab med udsigt til sø og<br />

omkringliggende gårde. Sign. Ole<br />

Ring. Olie på lærred. 60 x 80.<br />

DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

55