03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

68<br />

Carl Bøgh, f. København 1827, d. sst. 1893<br />

Landskab med hund og to unge kvinder<br />

i lyse kjoler til hest. Sign. Carl<br />

Bøgh. Olie på lærred. 41 x 61.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

70<br />

69<br />

Landskab med hvid hest, to hunde,<br />

høne og nogle ællinger ved hundehus.<br />

Sign. Carl Bøgh 1864. Olie på lærred.<br />

55 x 75. DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

70<br />

Jørgen Sonne,<br />

f. Birkerød 1801, d. København 1890<br />

"Morgen ved stalddøren". Sign. J.<br />

Sonne, 1871. Olie på lærred. 90 x 86.<br />

Litteratur: Helsted og Sørensen, "Jørgen<br />

Sonne", s. 205 nr. S185.<br />

Udstillet: Charlottenborg, 1871 med undertitel,<br />

"Mens Følhoppen bliver striglet<br />

gjør Føllet Bekjendtskab", Reitzel s. 637.<br />

DKK 60.000-80.000<br />

€ 8.000-11.000<br />

7