03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

531<br />

Et par sønderjyske empire kandelabre<br />

af sølv, hver med oval balusterformet<br />

stamme på ovalt fodstykke, aftagelig<br />

top med tre svungne lysarme samt vaseformet<br />

lysholder, let prydet med graveringer<br />

og bladværk. Mester Paul<br />

Hansen, Tønder, borgerskab 1785-<br />

1830. Udfyldte. H. 29,5 og 30,5.(2)<br />

DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

532<br />

Et sæt på seks ovale jardinerer af sølv,<br />

svunget korpus, rigt drevet med, rocailler,<br />

blomster og bladværk, gennembrudte<br />

hanke, hver med fire<br />

svungne ben, bestående af en stor<br />

samt to små jardinerer udført af Henin<br />

& Cie, Paris, virksom fra 1896, samt en<br />

stor og to små jardinerer udført som<br />

supplement af A. Dragsted, København,<br />

1914. De tre franske jardinerer<br />

alle graveret under bunden Fint Sølv<br />

samt deres vægt i lod. Vægt ca. 6010<br />

gr. H. 17 og 12. L. 42 og 27. (6)<br />

DKK 50.000-75.000<br />

€ 6.700-10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

532<br />

533<br />

Et par kandelabre af sølv, rigt prydet<br />

med rocailler og kæmninger, hver med<br />

tre svungne og en lige lysarm. Graveret<br />

med kronede monogrammer "C.C." og<br />

533<br />

"D.I.C.". Stemplet A. Michelsen 1882.<br />

Vægt ca. 3985 gr. H. 40. (2)<br />

Proveniens: Hofjægermester Jørgen Castenskiold,<br />

Kongstedlund. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

155