03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

859<br />

Et sæt på otte stole af delvist gråmalet<br />

træ, prydet med blomster og bladværk,<br />

runde kannelerede ben. Gustaviansk<br />

form. 19. årh. (8)<br />

Nyere bemaling. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

860<br />

Fransk centerbord af hvidmalet træ,<br />

prydet med forgyldte stafferinger, plade<br />

af grønbroget marmor. 19. årh.s<br />

anden halvdel. H. 78. Diam. 140.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

861<br />

Gustaviansk “Lindom” sofabænk af senere<br />

hvidmalet træ, prydet med udskæringer.<br />

Sverige 18. årh. L. 178.<br />

Restaureret. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

861<br />

859<br />

860<br />

243