03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

449<br />

Nanna Ditzel og Jørgen Ditzel<br />

Tre-personers sofa med stel af teaktræ,<br />

betræk af blåt uld. Udført hos Søren<br />

Willadsen, Vejen fra 1952. L. 188.<br />

Udstillet: "Tidens Møbler" i Magasin Du<br />

Nords stand, i Forum, 1952.<br />

Litteratur: Bygge & Bo, forår 1952.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

450<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

451<br />

Nanna Ditzel, f. København 1923, d. 2005<br />

Lysestage af wengé med 12 lysarme, nedsænkede<br />

lystyller af messing. Udført hos Kolds Savværk. H.<br />

31. Diam. 33,5. Samt pilleæske af wengé og sterlingsølv.<br />

Sølv stemplet Georg Jensen. Udført hos<br />

Kolds Savværk og Georg Jensen. L. 4,5. (2)<br />

Nanna Ditzel designede i en årrække firmagaver for<br />

Kolds Savværk.<br />

Proveniens: Familien efter fabrikant Poul Kold/Kolds<br />

Savværk. Litteratur: Mobilia, april 1962, s. 81.<br />

DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

449<br />

450<br />

Toshiyuki Kita<br />

"Wink". Lænestol med betræk af sort<br />

læder, justérbare positioner. Formgivet<br />

i 1980. Udført hos Cassina.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

451<br />

125