NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
362 CD<br />
Johannes Hofmeister,<br />
f. Hjørring 1914, d. sst. 1990<br />
"Landskab med figurer ved bakke".<br />
Sign. JH samt på blændrammen Johannes<br />
Hofmeister. Olie på lærred.<br />
74 x 90. DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
363 CD<br />
Johannes Hofmeister,<br />
Landskab med person. Sign. JH. Olie<br />
på lærred. 50 x 61.<br />
DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
364 CD<br />
Mogens S. Andersen,<br />
f. Odense 1909, d. 2002<br />
"Udsigt martsaften". Sign. Mogens S.<br />
Andersen. Olie på lærred. 80 x 100.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
362 363<br />
364<br />
365 CD<br />
Immanuel Ibsen,<br />
f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944<br />
"Komposition i gråt og gult", 1943.<br />
Usigneret. Olie på lærred. 96 x 126.<br />
Proveniens: Fru Margrethe Vedel-Petersen.<br />
Udstillet: Kunstforeningen, København,<br />
1944, kat. nr. 44.<br />
Kunstforeningen, København, 1964, kat.<br />
nr. 31.<br />
Kunstpavillonen i Esbjerg, Esbjerg Kunstforening,<br />
1964.<br />
Munkeruphus, Dronningmølle, martsmaj<br />
1992.<br />
Litteratur: Harald Leth, "Immanuel Ibsen",<br />
Vor Tids Kunst bd. 62, København,<br />
1964, afb. s. 45. DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
366 CD<br />
Jens Søndergaard,<br />
f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957<br />
Grønt sommerlandskab. Sign. Jens<br />
Søndergaard. Olie på lærred. 70 x 101.<br />
Jens Søndergaards status som en af vore<br />
fremmeste ekspressionister har været<br />
slået fast i mange år. Få har som han<br />
fremmalet de organiske former i det<br />
danske landskab og indfanget stofligheden<br />
i spillet mellem blotlagte marker og<br />
græsklædte bakker i landskabet omkring<br />
Bovbjerg.<br />
DKK 30.000-40.000<br />
€ 4.000-5.400<br />
367 CD<br />
Jens Søndergaard,<br />
Vinterlandskab med huse og træ. Sign.<br />
Jens Søndergaard. Olie på lærred.<br />
72 x 95. DKK 30.000-40.000<br />
€ 4.000-5.400<br />
100 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
365