03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

362 CD<br />

Johannes Hofmeister,<br />

f. Hjørring 1914, d. sst. 1990<br />

"Landskab med figurer ved bakke".<br />

Sign. JH samt på blændrammen Johannes<br />

Hofmeister. Olie på lærred.<br />

74 x 90. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

363 CD<br />

Johannes Hofmeister,<br />

Landskab med person. Sign. JH. Olie<br />

på lærred. 50 x 61.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

364 CD<br />

Mogens S. Andersen,<br />

f. Odense 1909, d. 2002<br />

"Udsigt martsaften". Sign. Mogens S.<br />

Andersen. Olie på lærred. 80 x 100.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

362 363<br />

364<br />

365 CD<br />

Immanuel Ibsen,<br />

f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944<br />

"Komposition i gråt og gult", 1943.<br />

Usigneret. Olie på lærred. 96 x 126.<br />

Proveniens: Fru Margrethe Vedel-Petersen.<br />

Udstillet: Kunstforeningen, København,<br />

1944, kat. nr. 44.<br />

Kunstforeningen, København, 1964, kat.<br />

nr. 31.<br />

Kunstpavillonen i Esbjerg, Esbjerg Kunstforening,<br />

1964.<br />

Munkeruphus, Dronningmølle, martsmaj<br />

1992.<br />

Litteratur: Harald Leth, "Immanuel Ibsen",<br />

Vor Tids Kunst bd. 62, København,<br />

1964, afb. s. 45. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

366 CD<br />

Jens Søndergaard,<br />

f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957<br />

Grønt sommerlandskab. Sign. Jens<br />

Søndergaard. Olie på lærred. 70 x 101.<br />

Jens Søndergaards status som en af vore<br />

fremmeste ekspressionister har været<br />

slået fast i mange år. Få har som han<br />

fremmalet de organiske former i det<br />

danske landskab og indfanget stofligheden<br />

i spillet mellem blotlagte marker og<br />

græsklædte bakker i landskabet omkring<br />

Bovbjerg.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

367 CD<br />

Jens Søndergaard,<br />

Vinterlandskab med huse og træ. Sign.<br />

Jens Søndergaard. Olie på lærred.<br />

72 x 95. DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

100 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

365