544 545<br />
541<br />
Engelsk vintragt af sølv. Stemplet London,<br />
1810. Vægt ca. 124 gr. L. 14.<br />
DKK 4.000<br />
€ 540<br />
542<br />
Et par engelske kandelabre af sølv,<br />
hver med én lige og to svungne lysarme,<br />
let prydet med blomster og bladværk,<br />
konisk stamme, på rundt fodstykke.<br />
Mester Atkin Bros., Harry Atkin,<br />
Birmingham Sheffield. 20. årh.s første<br />
halvdel. Udfyldte. H. 36. (2)<br />
DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
543<br />
Engelsk kaffe- og theservice af sølv,<br />
indvendigt delvist forgyldt, bestående<br />
af kaffekande, thekande, flødekande<br />
og sukkerskål. Mester Bateman, London.<br />
1812-1815. Vægt ca. 2053 gr. (4)<br />
DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
542 543<br />
547 548 549<br />
544<br />
Engelsk lysestage af sølv, i form af<br />
klassisk søjle, løs lysmanchet med graveret<br />
våbenskjold. Mester Ebenezer<br />
Coker, London, 1767-68. Udfyldt.<br />
H. 19,5. DKK 5.000<br />
€ 670<br />
545<br />
Kaffe- og theservice af sterlingsølv, A.<br />
Michelsen, bestående af kaffekande,<br />
thekande, flødekande samt sukkerskål,<br />
hanke, låg og korpus rigt graveret med<br />
kartoucher, blomster, bånd og bladværk.<br />
1920 og 1926. Louis XVI form.<br />
Vægt ca. 2090 gr. (4) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
546<br />
Oval engelsk thekande af sølv, greb af<br />
mørkpoleret træ, lågknop af ben, let<br />
prydet med perlestaf. Mester Hester<br />
Bateman, London, 1789. Vægt ca. 420<br />
gr. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
546<br />
547<br />
Et par ovale irske saltkar af sølv med<br />
indsatse af blåt glas. Utydelige mesterstempeler.<br />
18.-19. årh. H. 5. (2)<br />
DKK 4.000<br />
€ 540<br />
548<br />
To engelske kandisskåle af sølv, indvendigt<br />
forgyldt. Mester John Robins,<br />
London, 1797-8 og 1790-91. Vægt ca.<br />
527. H. 17,5. (2) DKK 8.000<br />
€ 1.100<br />
549<br />
Et par ovale bådformede engelske saltkar<br />
af sølv med indsatse af blåt glas.<br />
Mester Hester Bateman, London,<br />
1788-89. H. 5,5. (2) DKK 4.000<br />
€ 540<br />
157