03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

242<br />

242 CD<br />

Carl-Henning Pedersen, f. København 1913, d. sst. 2007<br />

"Rød unicorn". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, 1985. Olie på lærred. 70 x 60.<br />

Carl-Henning Pedersens livtag med maleriet starter i midten af 1930'erne, hvor han møder Else Alfelt på den internationale<br />

højskole i Helsingør. Pedersen stifter bekendtskab med Richard Mortensen og Ejler Bille, der introducerer ham til strømningerne<br />

i europæisk kunst. Inden længe bliver han selv en af hovedkræfterne blandt en ny gruppering indenfor den spontant-abstrakte<br />

Cobrakunst. Carl-Henning Pedersen er vel nok en af de kunstnere, der mest vedholdende har videreført sin motivverden<br />

fra denne periode og gennem årene tilført den en stadig mere udtalt lyrisk transparens med fokus på samspillet i rene,<br />

klare farveskalaer. De fabulerende røde og gule figurer mødes i havets og himmelens blågrønne toner. Sammen genererer de<br />

stor energi, der toner langt udover lærredets kant med et optimistisk, livsbekræftende budskab til beskueren. DKK 250.000<br />

€ 37.000<br />

65