03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

717<br />

717<br />

Sekskantet hall-lanterne af patineret<br />

bronze, rigt støbt med vaser og klassiske<br />

profilportrætter. 19. årh. H. 55.<br />

Diam. 28. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

718<br />

Ubekendt kunstner, 19. årh.<br />

Kopi efter Marcus Aurelius rytterstatue,<br />

Piazza del Campidoglio. Usigneret.<br />

Skulptur af sortpatineret bronze på<br />

rektangulær sokkel af marmor. H. 56.<br />

B. 35. DKK 5.000<br />

€ 670<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

720<br />

718<br />

719<br />

Rundt konsolbord af rigt udskåret og<br />

bemalet træ i form af knælende sort<br />

tjener med bakke af sortbroget marmor.<br />

19. årh. H. 72. Diam. 52.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

720<br />

Oval prydopsats af blåmalet porcelæn,<br />

rigt dekoreret med beslag af forgyldt<br />

bronze, støbt med ansigter, blomsterguirlander,<br />

perlestaf, bladværk og ornamentik.<br />

19. årh. H. 40. L. 49. B. 35.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

721<br />

719<br />

721<br />

Cirkulært spejlplateau af forgyldt<br />

bronze, gallerikant rigt støbt med<br />

blomster og ornamentik, ben i form af<br />

dyrefødder. 19. årh. H. 8,5. Diam. 61.<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

209