NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
799<br />
Italiensk spejl i ramme af rigt udskåret<br />
og forgyldt træ, rigt prydet med bladværk<br />
og ornamentik, facétslebet spejlglas.<br />
Barokform. 19. årh. H. <strong>115</strong>. B. 99.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
800<br />
Rococo spejl i ramme af rigt udskåret<br />
og forgyldt træ, prydet med, rocailler,<br />
kæmninger, blomster og bladværk.18.<br />
årh. H. 109. B. 62. DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
801<br />
og forgyldt træ, prydet med rocailler,<br />
kæmninger. blomster og bladværk, 18.<br />
årh. H. 83. B. 39. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
799 800 801<br />
802 803<br />
802<br />
Italiensk rococo konsol af rigt udskåret,<br />
forgyldt og bemalet træ, prydet<br />
med rocailler og bladværk på let<br />
svungne ben. 18. årh. H. 84. B. 117.<br />
D. 58. DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
803<br />
Italiensk rococo konsol af forgyldt træ,<br />
prydet med rocailler, blomster og bladværk,<br />
front med lille spejlglas, svungne<br />
sider, front og ben. 18. årh. H. 96. B.<br />
155. D. 70.<br />
Restaureret DKK 40.000<br />
€ 5.400<br />
804<br />
Italiensk renæssance cassone af bemalet<br />
og forgyldt træ, rigt dekoreret med<br />
ornamentik og våbenskjold, prydet i<br />
pastiglia med borte, ornamentik, figurer<br />
og delfiner, opklappeligt låg hvorunder<br />
rum og lædikke. Delvist 17. årh.<br />
H. 76. B. 187. D. 69.<br />
På bagsiden brændemærke samt inventarmærke.<br />
Kisten er oprindeligt fra det<br />
17. årh. og siden hen er den blevet dekoreret<br />
og forgyldt i det 19. årh. Restaureret<br />
DKK 75.000-100.000<br />
€ 10.000-13.000<br />
805<br />
Et par lampetspejle af rigt slebet spejlglas,<br />
hver med én lysarm. Ca. 1900. H.<br />
44. B. 22. (2) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
226 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>