03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

799<br />

Italiensk spejl i ramme af rigt udskåret<br />

og forgyldt træ, rigt prydet med bladværk<br />

og ornamentik, facétslebet spejlglas.<br />

Barokform. 19. årh. H. <strong>115</strong>. B. 99.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

800<br />

Rococo spejl i ramme af rigt udskåret<br />

og forgyldt træ, prydet med, rocailler,<br />

kæmninger, blomster og bladværk.18.<br />

årh. H. 109. B. 62. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

801<br />

og forgyldt træ, prydet med rocailler,<br />

kæmninger. blomster og bladværk, 18.<br />

årh. H. 83. B. 39. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

799 800 801<br />

802 803<br />

802<br />

Italiensk rococo konsol af rigt udskåret,<br />

forgyldt og bemalet træ, prydet<br />

med rocailler og bladværk på let<br />

svungne ben. 18. årh. H. 84. B. 117.<br />

D. 58. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

803<br />

Italiensk rococo konsol af forgyldt træ,<br />

prydet med rocailler, blomster og bladværk,<br />

front med lille spejlglas, svungne<br />

sider, front og ben. 18. årh. H. 96. B.<br />

155. D. 70.<br />

Restaureret DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

804<br />

Italiensk renæssance cassone af bemalet<br />

og forgyldt træ, rigt dekoreret med<br />

ornamentik og våbenskjold, prydet i<br />

pastiglia med borte, ornamentik, figurer<br />

og delfiner, opklappeligt låg hvorunder<br />

rum og lædikke. Delvist 17. årh.<br />

H. 76. B. 187. D. 69.<br />

På bagsiden brændemærke samt inventarmærke.<br />

Kisten er oprindeligt fra det<br />

17. årh. og siden hen er den blevet dekoreret<br />

og forgyldt i det 19. årh. Restaureret<br />

DKK 75.000-100.000<br />

€ 10.000-13.000<br />

805<br />

Et par lampetspejle af rigt slebet spejlglas,<br />

hver med én lysarm. Ca. 1900. H.<br />

44. B. 22. (2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

226 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>