819<br />
Et par spejle i rammer af udskåret og<br />
forgyldt træ, prydet med perlestaf og<br />
sløjfer, facétslebet spejlglas. Gustaviansk<br />
form. 19. årh. H. 74. B. 55. (2)<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
820<br />
Fritstående konsolbord af rigt udskåret<br />
og forgyldt træ, prydet med adelsvåben,<br />
profilportrætter og bladværk,<br />
runde kannelerede ben, plade af rosaog<br />
gulbroget marmor. Louis XVI form.<br />
19. årh. H. 80. L. 134. B. 75.<br />
DKK 10.000-15.000<br />
€ 1.300-2.000<br />
821<br />
Dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt<br />
træ, prydet med rosetter, perlestaf<br />
og bemalet spejlfelt. J. C. Lillie,<br />
tilskrevet. 18. årh. H. 168. B. 67.<br />
DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
822<br />
Nordtysk Louis XVI spejl i ramme af<br />
rigt udskåret, delvist forsølvet og forgyldt<br />
træ, prydet med drueklase, sløjfe,<br />
bladguirlander og ornamentik. 18. årh.<br />
H. 112. B. 50. DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
823<br />
Fritstående ovalt konsolbord af rigt<br />
udskåret og forgyldt træ, prydet med<br />
vaser, blomster, perlestaf og ornamentik,<br />
på otte runde, kannelerede ben,<br />
hvorimellem sprosser, plade af broget<br />
marmor. 19. årh. H. 77. L. 150. B. 89.<br />
DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
824<br />
Svensk fritstående konsolbord af udskåret<br />
og forgyldt træ og gesso, prydet<br />
med guirlander, egeblade og klassisk<br />
ornamentik, midtersprosse skåret med<br />
våbenskjold, plade af rødbroget marmor.<br />
Gustaviansk form. Sverige. Ca.<br />
1900. H. 78. L. 136. B. 80.<br />
DKK 40.000<br />
€ 5.400<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
821<br />
824<br />
823<br />
822<br />
231