03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

559 560 561<br />

562<br />

559<br />

Engelsk bordspejl i ramme af sølv,<br />

stemplet CFH & C, antageligt for C F<br />

Hancock & Co. 20 årh.s første halvdel.<br />

H. 43,5. B. 29,5. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

560<br />

Svensk lågpokal af sølv, indvendigt<br />

forgyldt, top i form af krone, rigt drevet<br />

med kroner, stiliseret bladværk<br />

samt kronet monogram, inskription<br />

“Coupe Challenge du soleil de minuit,<br />

Hj Edwards & Co AB Gustaf et Pelle<br />

Svensson”, gennembrudt fodstykke.<br />

Mester K. Anderson, Stockholm. 20.<br />

årh.s første halvdel. Vægt ca. 1665 gr.<br />

H. 31. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

561<br />

Tysk vaseformet vinkøler af sølv, prydet<br />

med bladværk, to hanke i form af<br />

fabeldyr. Ca. 1900. Vægt ca. 2106 gr.<br />

H. 27. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

562<br />

Et par engelske karafler af glas med<br />

montering af sølv, prydet med blomster.<br />

Stemplet T. Y. London 1890. H.<br />

26. (2) DKK 5.000<br />

€ 670<br />

563<br />

"Lillie". Bestik af sølv, overvejende<br />

Cohr, bestående af 8 middagsgafler, 12<br />

frokostgafler, 7 dessertgafler, 10 suppeskeer,<br />

12 dessertskeer, 10 kaffeskeer,<br />

15 theskeer, kartoffelske, tarteletspade,<br />

pålægsgaffel, kagespade og 2<br />

kompotskeer. Vægt ca. 2460 gr. Samt<br />

12 frokostknive og 2 smørknive med<br />

skafter af sølv. (94) DKK 8.000<br />

€ 1.100<br />

564<br />

Engelsk whisky decanter af slebet glas<br />

med montering af sølv. Montering<br />

stemplet med utydeligt mestermærker,<br />

London, 1899. H. 34. DKK 6.000<br />

€ 800<br />

160 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

563<br />

564