NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
559 560 561<br />
562<br />
559<br />
Engelsk bordspejl i ramme af sølv,<br />
stemplet CFH & C, antageligt for C F<br />
Hancock & Co. 20 årh.s første halvdel.<br />
H. 43,5. B. 29,5. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
560<br />
Svensk lågpokal af sølv, indvendigt<br />
forgyldt, top i form af krone, rigt drevet<br />
med kroner, stiliseret bladværk<br />
samt kronet monogram, inskription<br />
“Coupe Challenge du soleil de minuit,<br />
Hj Edwards & Co AB Gustaf et Pelle<br />
Svensson”, gennembrudt fodstykke.<br />
Mester K. Anderson, Stockholm. 20.<br />
årh.s første halvdel. Vægt ca. 1665 gr.<br />
H. 31. DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
561<br />
Tysk vaseformet vinkøler af sølv, prydet<br />
med bladværk, to hanke i form af<br />
fabeldyr. Ca. 1900. Vægt ca. 2106 gr.<br />
H. 27. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
562<br />
Et par engelske karafler af glas med<br />
montering af sølv, prydet med blomster.<br />
Stemplet T. Y. London 1890. H.<br />
26. (2) DKK 5.000<br />
€ 670<br />
563<br />
"Lillie". Bestik af sølv, overvejende<br />
Cohr, bestående af 8 middagsgafler, 12<br />
frokostgafler, 7 dessertgafler, 10 suppeskeer,<br />
12 dessertskeer, 10 kaffeskeer,<br />
15 theskeer, kartoffelske, tarteletspade,<br />
pålægsgaffel, kagespade og 2<br />
kompotskeer. Vægt ca. 2460 gr. Samt<br />
12 frokostknive og 2 smørknive med<br />
skafter af sølv. (94) DKK 8.000<br />
€ 1.100<br />
564<br />
Engelsk whisky decanter af slebet glas<br />
med montering af sølv. Montering<br />
stemplet med utydeligt mestermærker,<br />
London, 1899. H. 34. DKK 6.000<br />
€ 800<br />
160 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
563<br />
564