03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

295<br />

296 297<br />

298<br />

295 CD<br />

Lise Malinovsky, f. København 1957<br />

"Model". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky,<br />

2007. Olie på lærred. 80 x<br />

180.<br />

Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

296 CD<br />

"Pavestol". Sign. på bagsiden Lise Malinovski,<br />

98. Olie på lærred. 180 x 180.<br />

Proveniens: Kunstner Børge Jørgensen.<br />

DKK 25.000-30.000<br />

€ 3.400-4.000<br />

297 CD<br />

Ulrich Kvist, d. København 2001<br />

"Afsked med småklovner". Sign. Ulrich<br />

Kvist samt på bagsiden, 1992. Olie på<br />

plade. 60 x 60. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

298 CD<br />

Arne Haugen Sørensen,<br />

f. København 1932<br />

"Kat & Fugl". Sign. A. Haugen-Sørensen,<br />

94. Akryl på lærred. 70 x 70.<br />

Udstillet: Sofienholm 1995.<br />

DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

299 CD<br />

Arne Haugen Sørensen,<br />

f. København 1932<br />

"Barndommens rum". Sign. A Haugen<br />

Sørensen, 68. Olie på lærred. 185 x<br />

130.<br />

I litteraturen er værket fejlagtigt dateret<br />

1969.<br />

Litteratur: Hans Edvard Nørregård-Nielsen,<br />

"Arne Haugen Sørensen: Profilen i<br />

dansk kunst", 1976, afb. s. 39.<br />

Hans Edvard Nørregård-Nielsen [Red.], "<br />

A Haugen Sørensen", 1987, afb. s. 38-39.<br />

Marianne Saabye, "Arne Haugen Sørensen",<br />

Dansk Nutidskunst, bd. 2, 1989, afb.<br />

fig. 8, s. 8.<br />

Udstillet: Lunds Konsthall, Lund, Sverige,<br />

1968, kat. nr. 78.<br />

"Grønningen", Charlottenborg, København,<br />

januar-februar 1969, kat.nr. 4.<br />

Art Festival in Reykjavik, Island, 1972.<br />

DKK 150.000<br />

€ 20.000<br />

80 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>