NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
295<br />
296 297<br />
298<br />
295 CD<br />
Lise Malinovsky, f. København 1957<br />
"Model". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky,<br />
2007. Olie på lærred. 80 x<br />
180.<br />
Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens.<br />
DKK 30.000-40.000<br />
€ 4.000-5.400<br />
296 CD<br />
"Pavestol". Sign. på bagsiden Lise Malinovski,<br />
98. Olie på lærred. 180 x 180.<br />
Proveniens: Kunstner Børge Jørgensen.<br />
DKK 25.000-30.000<br />
€ 3.400-4.000<br />
297 CD<br />
Ulrich Kvist, d. København 2001<br />
"Afsked med småklovner". Sign. Ulrich<br />
Kvist samt på bagsiden, 1992. Olie på<br />
plade. 60 x 60. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
298 CD<br />
Arne Haugen Sørensen,<br />
f. København 1932<br />
"Kat & Fugl". Sign. A. Haugen-Sørensen,<br />
94. Akryl på lærred. 70 x 70.<br />
Udstillet: Sofienholm 1995.<br />
DKK 75.000<br />
€ 10.000<br />
299 CD<br />
Arne Haugen Sørensen,<br />
f. København 1932<br />
"Barndommens rum". Sign. A Haugen<br />
Sørensen, 68. Olie på lærred. 185 x<br />
130.<br />
I litteraturen er værket fejlagtigt dateret<br />
1969.<br />
Litteratur: Hans Edvard Nørregård-Nielsen,<br />
"Arne Haugen Sørensen: Profilen i<br />
dansk kunst", 1976, afb. s. 39.<br />
Hans Edvard Nørregård-Nielsen [Red.], "<br />
A Haugen Sørensen", 1987, afb. s. 38-39.<br />
Marianne Saabye, "Arne Haugen Sørensen",<br />
Dansk Nutidskunst, bd. 2, 1989, afb.<br />
fig. 8, s. 8.<br />
Udstillet: Lunds Konsthall, Lund, Sverige,<br />
1968, kat. nr. 78.<br />
"Grønningen", Charlottenborg, København,<br />
januar-februar 1969, kat.nr. 4.<br />
Art Festival in Reykjavik, Island, 1972.<br />
DKK 150.000<br />
€ 20.000<br />
80 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>