03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

164 165<br />

166<br />

164<br />

Constant Guillaume Claes,<br />

f. Tongres 1826, d. Hasselt 1905<br />

To rollinger leger på stranden. Sign.<br />

Constant Claes, 1872. Olie på træ.<br />

48 x 38. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

165<br />

E. Leoni, 19. årh.<br />

Tre børn med blomsterguirlande. Sign.<br />

E. Leoni. Olie på lærred. 35 x 39.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

167<br />

166<br />

Julius Exner,<br />

f. København 1825, d. sst. 1910<br />

Uventede fremmede. Sign. Exner 75.<br />

Olie på lærred. 40 x 43.<br />

Proveniens: ABR auk. 1, 1948. kat. nr. 32.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

167 CD<br />

Alfred Broge, f. København 1870, d. 1955<br />

Ung pige med kurv. Sign. Alf. Broge.<br />

Olie på lærred. 54 x 45. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

45