03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

158 CD<br />

Julius Paulsen,<br />

f. Odense 1860, d. København 1940<br />

Ved morgenkaffen. Sign. J. P. Olie på<br />

lærred. 33 x 48.<br />

Proveniens: Tidligere i Professor dr. med.<br />

Johs. C. Bocks samling. Dennes auktion<br />

Winkel & Magnussen auk. nr. 380.<br />

Afbildet side 43 DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

159 CD<br />

Julius Paulsen,<br />

Interiør med lille pige ved en barnestol.<br />

Sign. J. P. Olie på lærred. 30 x 26.<br />

Afbildet side 43 DKK 6.000<br />

€ 800<br />

160 161<br />

162 163<br />

160<br />

C. A. Schleisner,<br />

f. Lyngby 1810, d. København 1882<br />

Tyrolerdrenge og får holder hvil i en<br />

grotte. Sign. C. Schleisner 1860. Olie<br />

på lærred. 36 x 43.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

161<br />

Anton Dorph,<br />

f. Horsens 1831, d. København 1914<br />

Lille pige siddende ved en stalddør.<br />

Sign. A. Dorph 1873. Olie på lærred.<br />

37 x 28. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

162<br />

C. F. Aagaard,<br />

f. Odense 1833, d. København 1895<br />

To unge piger henter vand ved en kilde<br />

i en skov. Sign. C. F. Aagaard 1865.<br />

Olie på lærred. 55 x 74.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

163<br />

Johan Didrik Frisch,<br />

f. Slagelse 1835, d. Firenze 1867<br />

Landsbyscene med figurer. Sign. Frisch<br />

1860. Olie på lærred. 41,5 x 51.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

44 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>