03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

864<br />

862<br />

865<br />

863<br />

862<br />

Fritstående skrivebord af gråmalet træ,<br />

sarg med tre skuffer, prydet med perlestaf<br />

og kannelerede ben. Gustaviansk form. 19.<br />

årh. H. 78. L. 121. B. 71.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

863<br />

Et par ovale fritstående natskabe af gråmalet<br />

træ, front med kannelerede låger,<br />

bag hvilke rum, prydet med perlestaf, let<br />

tilspidsede ben. Gustaviansk form. 19. årh.<br />

H. 73. B. 50. D. 37. (2)<br />

Nyere bemaling. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

864<br />

Gustaviansk skrivebord af gråmalet træ,<br />

mørkpoleret plade, sarg med tre skuffer,<br />

prydet med udskæringer. Sverige. 18. årh.<br />

H. 80. L. 160. B. 84.<br />

Nyere bemaling. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

865<br />

Et par armstole af delvist gråmalet træ,<br />

rigt prydet med beslag af bronze i form af<br />

bladværk, rosetter og sfinxer. Gustaviansk<br />

form. 19. årh. (2)<br />

€ 2.700<br />

866<br />

Signeret ovalt gustaviansk spejl i ramme af<br />

rigt udskåret og forgyldt træ, dobbelt lysarm<br />

af messing, prydet med perlestaf, sløjfe<br />

og ornamentik, facétslebet spejlglas.<br />

Sign. G. W. antageligt for Göran Adolph<br />

Waller f. 1750. 18. årh. H. 72. B. 51.<br />

DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

867<br />

Gustaviansk spejl af mahogni og gråmalet<br />

træ, udskåret med blomster, laurbærblade<br />

og klassisk ornamentik. Sverige. 18. årh.s<br />

slutning. H. 159. B. 67.<br />

Senere spejlglas. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

868<br />

Jardinère af udskåret og bemalet træ, prydet<br />

med bladværk og baldakiner, indsats<br />

af zink. Gustaviansk form. 19. årh. H. 71.<br />

L. 90. B. 36. DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

869<br />

Et par Louis XVI armstole af udskåret og<br />

delvist forgyldt bøgetræ, medaljonformede<br />

rygstykker prydet med perlestaf, svungne<br />

armlæn, kannelerede og tilspidsede ben<br />

prydet med ornamentik. 18. årh.s slutning.<br />

(2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

244 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>