NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
864<br />
862<br />
865<br />
863<br />
862<br />
Fritstående skrivebord af gråmalet træ,<br />
sarg med tre skuffer, prydet med perlestaf<br />
og kannelerede ben. Gustaviansk form. 19.<br />
årh. H. 78. L. 121. B. 71.<br />
DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
863<br />
Et par ovale fritstående natskabe af gråmalet<br />
træ, front med kannelerede låger,<br />
bag hvilke rum, prydet med perlestaf, let<br />
tilspidsede ben. Gustaviansk form. 19. årh.<br />
H. 73. B. 50. D. 37. (2)<br />
Nyere bemaling. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
864<br />
Gustaviansk skrivebord af gråmalet træ,<br />
mørkpoleret plade, sarg med tre skuffer,<br />
prydet med udskæringer. Sverige. 18. årh.<br />
H. 80. L. 160. B. 84.<br />
Nyere bemaling. DKK 20.000<br />
€ 2.700<br />
865<br />
Et par armstole af delvist gråmalet træ,<br />
rigt prydet med beslag af bronze i form af<br />
bladværk, rosetter og sfinxer. Gustaviansk<br />
form. 19. årh. (2)<br />
€ 2.700<br />
866<br />
Signeret ovalt gustaviansk spejl i ramme af<br />
rigt udskåret og forgyldt træ, dobbelt lysarm<br />
af messing, prydet med perlestaf, sløjfe<br />
og ornamentik, facétslebet spejlglas.<br />
Sign. G. W. antageligt for Göran Adolph<br />
Waller f. 1750. 18. årh. H. 72. B. 51.<br />
DKK 30.000<br />
€ 4.000<br />
867<br />
Gustaviansk spejl af mahogni og gråmalet<br />
træ, udskåret med blomster, laurbærblade<br />
og klassisk ornamentik. Sverige. 18. årh.s<br />
slutning. H. 159. B. 67.<br />
Senere spejlglas. DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
868<br />
Jardinère af udskåret og bemalet træ, prydet<br />
med bladværk og baldakiner, indsats<br />
af zink. Gustaviansk form. 19. årh. H. 71.<br />
L. 90. B. 36. DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
869<br />
Et par Louis XVI armstole af udskåret og<br />
delvist forgyldt bøgetræ, medaljonformede<br />
rygstykker prydet med perlestaf, svungne<br />
armlæn, kannelerede og tilspidsede ben<br />
prydet med ornamentik. 18. årh.s slutning.<br />
(2) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
244 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>