03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

653<br />

Orientalsk tæppe med silke i relief,<br />

Keshan design prydet med landskab,<br />

træer og vase med blomster. 20. årh.s<br />

anden halvdel. 205 x 139.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

654<br />

Et par orientalske silketæppe, prydet<br />

med medaljon og blomster all over på<br />

rød bund. Ca. 1 mill. knuder pr. kvm.<br />

157 x 94. (2) DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

653 654<br />

655 656 657<br />

655<br />

Tyrkisk silketæppe, prydet med all over<br />

design på lys bund. 20. årh.s anden<br />

halvdel. 305 x 196. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

656<br />

Nain med silke, prydet med all over<br />

design på lys bund. Betegnet. Habibian.<br />

Persien. 20. årh.s anden halvdel.<br />

195 x 135. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

657<br />

Orientalsk silketæppe med Qum design.<br />

Ca. 1 mill. knuder pr. kvm. Ca.<br />

2000. 242 x 151. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

658<br />

Isfahan med silke, prydet med medaljon,<br />

foliage og blomster på lys bund.<br />

Persien. 20. årh.s slutning. 303 x 198.<br />

DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

190 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>