738<br />
738<br />
Siddende Buddha. Figur af forgyldt<br />
bronze, ikke tilhørende sokkel af forgyldt<br />
bronze. H. inkl. sokkel 49. (2)<br />
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer<br />
fra efterkommere af Sophus og Minna<br />
Black.<br />
Skippersønnen fra Marstal, Sophus<br />
Black, blev i 1902 udstationeret i Shanghai<br />
som telegrafbestyrer for Det Store<br />
Nordiske Telegraf Selskab. Efter yderligere<br />
tjeneste i Tianjin, kom Black til Peking i<br />
1907 og blev indlogeret i et lille hus i<br />
"den danske messe", et gammelt manchu<br />
palæ, bestående af en klynge huse, som<br />
selskabet havde lejet sig ind i og hvor alle<br />
de danske medarbejdere boede. Forholdene<br />
i husene var dog ikke just moderne<br />
og Black fik arrangeret at lejemålet blev<br />
overdraget til Blacks gode ven, forretningsmanden<br />
Vilhelm Meyer. Denne var<br />
kommet til Peking samme år for at finde<br />
et hus, han kunne benytte til bolig og<br />
forretningsmøde under sine jævnlige be-<br />
BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />
søg i hovedstaden. Aftalen indebar, at<br />
Sophus Black og hans hustru, Minna, ikke<br />
alene kunne blive boende fast i huset,<br />
men betød også en gennemgribende modernisering<br />
af alle palæets huse. Stedet<br />
blev således en base for Blacks næsten<br />
30 år lange ophold i Kina og ikke mindst<br />
centrum for den omfattende samling af<br />
kinesisk kunst og kunstindustri, han senere<br />
med rette er blevet anerkendt for.<br />
Sophus Black donerede talrige kostbarheder<br />
til forskellige museer og biblioteker<br />
verden over inden sin død i 1960.<br />
DKK 40.000<br />
€ 5.400<br />
739<br />
"Siddende Buddha". Figur af udskåret<br />
og delvist rødpatineret alabast. Burma.<br />
Shan distriktet. 18. årh. H. 88. B. 51.<br />
DKK 50.000<br />
€ 6.700<br />
739<br />
740<br />
740<br />
"Siddende mediterende Buddha". Figur<br />
af udskåret alabast, siddende på<br />
trone prydet med inskriptioner. Burma.<br />
Mandalay. 19. årh. H. 54. B. 41.<br />
DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
213