03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

783<br />

784<br />

Strygejern af messing prydet med sceneri<br />

i form af jægere og landskab, dateret<br />

1838, håndtag af træ med navnetræk<br />

E.N. Strygejern af messing prydet<br />

med ornamentik og klassisk vase,<br />

dateret 1809. Stemplet JJO. Samt fire<br />

strygejern af messing og støbejern. 19.<br />

årh. (6)<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

781 782<br />

785<br />

784<br />

785<br />

To sæt duge og servietter af damaskvævet<br />

bomuld, det ene sæt bestående<br />

af dug samt 12 servietter, vævet med<br />

tern, broderet med kronet monogram<br />

for grevskabet Reventlow. Dug L. 200.<br />

Det andet sæt bestående af dug samt<br />

24 servietter, vævet med roser, broderet<br />

med sammenslynget monogram B.<br />

Dug L. 470. (38) DKK 8.000<br />

€ 1.100<br />

786<br />

786<br />

Et par næsten identiske tyske rococo<br />

lysestager af tin, skævknækkede stammer<br />

på runde hvælvede fodstykker.<br />

Stemplede. Utydeligt årstal 1774? H.<br />

20. Samt tysk rococo terrin af tin,<br />

skævknækket korpus med to hanke, på<br />

volutte fødder. Tyske stempler. 18. årh.<br />

H. 22. L. 36. (3) DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

223