03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

186<br />

181<br />

Paul Vorgang, f. Berlin 1860, d. sst. 1927<br />

"Am Bach". Sommerlandskab med<br />

åløb, træer og buske. Sign. P. Vorgang<br />

samt betegnet på etiket på bagsiden,<br />

P. Vorgang. Olie på plade. 28 x 40.<br />

DKK 6.000<br />

€ 800<br />

182<br />

Ubekendt maler, 19.-20. årh.<br />

Parkparti med storke. Sign. Walker,<br />

1908, samt betegnet på blændrammen<br />

"A View in Golden Hill Park, London<br />

N. W." Olie på lærred. 46 x 76.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

183 CD<br />

Eric Pierre Norselius, f. Stockholm 1874<br />

Stille aften ved den svenske Skærgård.<br />

Sign. E-P-Norselius 1924. Olie på lærred.<br />

38 x 61. DKK 8.000<br />

€ 1.100<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

188 189<br />

184<br />

Marius Roy, f. 1833, d. 1921<br />

"En embuscade (1870-1871)", soldater<br />

bag en vold. Sign. M. Roy, 1871. Olie<br />

på plade. 26 x 35.<br />

Stempel på bagsiden fra Léon Berville,<br />

Paris. DKK 10.000-12.000<br />

€ 1.300-1.600<br />

185<br />

August Achilles,<br />

f. Rostock 1798, d. Altona 1861<br />

Vinterparti fra København, med dragoner<br />

til hest, soldater og bondehus.<br />

Sign. Aug. Achilles, Kjøbenhavn 1864.<br />

Olie på lærred. 69 x 98.<br />

DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

186<br />

Jules Marinier, fransk maler, 19. årh.<br />

Parti med en kunstner ved sit staffeli,<br />

køer på engen og en ung kvinde. Sign.<br />

Jules Marinier, 1886. Olie på lærred.<br />

86 x 139. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

187<br />

187<br />

Paul Mathey, f. 1844, d. 1929<br />

Kvinde og dreng på strand. Usigneret.<br />

Olie på lærred. 114 x 145. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

188<br />

Ubekendt maler, 19. årh.<br />

Franske og russiske soldater i kamp.<br />

Usigneret. Olie på lærred. 28 x 56.<br />

Antageligt slaget ved Borodino i 1812,<br />

mellem Frankrig og Rusland. Slaget er en<br />

af de mest berømte kavaleriangreb i historien,<br />

hvor det tunge franske kavaleri<br />

stormede en feltbefæstning "The Raievski<br />

Redoubt" og erobrede den. En begivenhed<br />

der aldrig blev gentaget, da det<br />

er næsten umuligt for et kavaleri at erobre<br />

befæstede steder. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

189<br />

Constantin Adolf Stoiloff (Adolf<br />

Baumgartner), f. Linz 1850, d. Wien 1924<br />

Nomader på steppen. Sign. A. Baumgartner.<br />

Olie på lærred. 59 x 79.<br />

DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

49