03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

123<br />

Ubekendt maler, ca. 1800<br />

To dørstykker dekoreret med allegorier på arkitektur og<br />

skulptur i form af putti i landskaber i blå nuancer. Usignerede.<br />

Olie på lærred. 149 x 68. I rammer af blåmalet træ, udskåret<br />

med bladværk og rocailler. (2) DKK 125.000<br />

€ 17.000<br />

124<br />

Ubekendt maler, 18. årh.<br />

Venus toilette. Usigneret. Olie på lærred. 178 x 220.<br />

DKK 60.000<br />

€ 8.000<br />

123<br />

123<br />

125<br />

Ubekendt maler, ca. 1900<br />

Jesusbarnet giver Johannesbarnet vand at drikke. Usigneret.<br />

Kopi efter B. E. Murillo. Olie på lærred. 76 x 88.<br />

Originalen af B. E. Murillo, 1617-1682, fra ca. 1670 findes på<br />

Pradomuseet, Madrid, og er et smukt eksempel på de indtagende<br />

kompositioner som kunstneren især i sine ældre år præsterede,<br />

og giver beskueren en blid, næsten gudfrygtig følelse, levendegjort<br />

i Jesus, fremstillet som et barn med en voksens betænksomhed<br />

i hans gestus til Johannes, mens et lam roligt og trygt<br />

ser på helt tæt på børnene.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

34 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>