03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

286 CD<br />

Theo Wolvecamp, f. Hengelo 1925, d. 1992<br />

Figurkomposition. Sign. Wolvekamp,<br />

61. Gouache på papir. Bladstørrelse<br />

50,5 x 34,5. Samt figurkomposition.<br />

Usigneret. Tuschlavering på papir. Lysmål<br />

26,5 x 19. (2)<br />

Proveniens: Alice & Hans De Jong med<br />

samlerstempel på bagsiden.<br />

DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

287 CD<br />

Mogens Balle,<br />

f. København 1921, d. Asminderup 1988<br />

Komposition med figurer. Usigneret.<br />

Olie på to træplader. 48 x 154.<br />

Litteratur: Lise Gotfredsen, "Mogens Balle",<br />

afb. s. 74.<br />

Lavet som dekoration til Lejrbo's administrationsbygning<br />

1985. DKK 60.000<br />

€ 8.000<br />

288 CD<br />

Mogens Balle,<br />

"Møde med grønt". Sign. MB samt på<br />

bagsiden Mogens Balle. Olie på lærred.<br />

33 x 41. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

289 CD<br />

Ansgar Elde, svensk/italiensk, f. 1933<br />

Komposition. Sign. Elde, 91. Olie på<br />

lærred. 50 x 70.<br />

Proveniens: Galleri Syd. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

290 CD<br />

Mogens Balle,<br />

Figurkomposition. Sign. MB samt på<br />

blændrammen Mogens Balle. Olie på<br />

lærred. 32 x 38. DKK 15.000-20.000<br />

€ 2.000-2.700<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong><br />

287<br />

288<br />

289<br />

290<br />

77