03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

679 680<br />

681<br />

679<br />

Semiantik Keshan, prydet med all over ornamentik på rødlig<br />

bund. Persien. 20. årh.s midte. 415 x 318. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

680<br />

Antik Täbriz, prydet med blomster all over på blålig bund. Persien.<br />

Ca. 1900. 405 x 303. Slitage. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

681<br />

Semiantik Bidjar, prydet med medaljon, foliage og ornamentik<br />

på lys bund. Persien. Ca. 1940. 355 x 222.<br />

DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

682<br />

Antik Keshan med kurk uld, prydet med lady design på rødlig<br />

bund. Persien. Ca. 1900. 433 x 316. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

683<br />

Semiantik Joshagan, prydet med geometrisk ornamentik på<br />

blå bund. Persien. 20. årh.s midte. 400 x 316.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

684<br />

Semiantik Senneh, prydet med ornamentik på blå bund. Persien.<br />

Ca. 1920. 370 x 276. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

685<br />

Bidjar Halwai, prydet med geometrisk design på rødlig bund.<br />

Persien. Ca. 1980. 345 x 252. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

196 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>