NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />
554<br />
552<br />
550<br />
551<br />
553<br />
550<br />
Et par engelske flaskebakker af sølv<br />
med indsatse af træ, drevet med druer<br />
og vinløv. Mester S. C . Younges & Co.<br />
Sheffield, 1824-25. H. 6. Diam. 13/17.<br />
(2) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
551<br />
Et par engelske bådformede bordskåle<br />
af sølv, indvendigt forgyldt, rigt drevet<br />
med kæmninger, blomster og bladværk.<br />
Mester James Dixon & Sons,<br />
Sheffield, Ca. 1900. Vægt ca. 514 gr.<br />
H. 10. L. 22. (2) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
552<br />
Et par engelske smørnæb af sølv.<br />
Stemplet London, 1784-85. Vægt ca.<br />
330 gr. H. 10. (2) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
553<br />
Et par engelske saucesnæb af sølv.<br />
Mester R. Hennel. London, 1841. Vægt<br />
ca. 817 gr. H. 11. (2) DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
554<br />
Et par nyrococo saucekander af sølv,<br />
Dragsted, 1883, hver med to hanke,<br />
prydet med bladværk, stående på fire<br />
ben, graveret med monogram BR for<br />
grevskabet Rewentlow. Vægt ca. 1085<br />
gr. (2) DKK 10.000<br />
€ 1.300<br />
555<br />
Et sæt på fire engelske stager af sølv,<br />
prydet med bladværk, løse lysmanchetter,<br />
graveret med våbenskjold. Mester<br />
S.C. Younge & Co., Sheffield 1830.<br />
Udfyldte. H. 29,5. (4) DKK 40.000<br />
€ 5.400<br />
556<br />
Et par regency vinkølere af pletsølv,<br />
prydet med blomster og bladværk.<br />
England. 19. årh.s begyndelse. H. 24.<br />
(2) DKK 12.000<br />
€ 1.600<br />
557<br />
Et par regency vinkølere af pletsølv, prydet<br />
med bladværk. England. 19. årh.s<br />
begyndelse. H. 25. (2) DKK 15.000<br />
€ 2.000<br />
558<br />
Engelsk vinkøler af pletsølv i form af<br />
kurv på stand, prydet med druer og vinløv.<br />
Stemplet TB&S. 19. årh.s anden<br />
halvdel. H. inkl. stand 27. DKK 25.000<br />
€ 3.400<br />
158 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>