03.03.2013 Views

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

AUCTION 115 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST 2008<br />

554<br />

552<br />

550<br />

551<br />

553<br />

550<br />

Et par engelske flaskebakker af sølv<br />

med indsatse af træ, drevet med druer<br />

og vinløv. Mester S. C . Younges & Co.<br />

Sheffield, 1824-25. H. 6. Diam. 13/17.<br />

(2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

551<br />

Et par engelske bådformede bordskåle<br />

af sølv, indvendigt forgyldt, rigt drevet<br />

med kæmninger, blomster og bladværk.<br />

Mester James Dixon & Sons,<br />

Sheffield, Ca. 1900. Vægt ca. 514 gr.<br />

H. 10. L. 22. (2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

552<br />

Et par engelske smørnæb af sølv.<br />

Stemplet London, 1784-85. Vægt ca.<br />

330 gr. H. 10. (2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

553<br />

Et par engelske saucesnæb af sølv.<br />

Mester R. Hennel. London, 1841. Vægt<br />

ca. 817 gr. H. 11. (2) DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

554<br />

Et par nyrococo saucekander af sølv,<br />

Dragsted, 1883, hver med to hanke,<br />

prydet med bladværk, stående på fire<br />

ben, graveret med monogram BR for<br />

grevskabet Rewentlow. Vægt ca. 1085<br />

gr. (2) DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

555<br />

Et sæt på fire engelske stager af sølv,<br />

prydet med bladværk, løse lysmanchetter,<br />

graveret med våbenskjold. Mester<br />

S.C. Younge & Co., Sheffield 1830.<br />

Udfyldte. H. 29,5. (4) DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

556<br />

Et par regency vinkølere af pletsølv,<br />

prydet med blomster og bladværk.<br />

England. 19. årh.s begyndelse. H. 24.<br />

(2) DKK 12.000<br />

€ 1.600<br />

557<br />

Et par regency vinkølere af pletsølv, prydet<br />

med bladværk. England. 19. årh.s<br />

begyndelse. H. 25. (2) DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

558<br />

Engelsk vinkøler af pletsølv i form af<br />

kurv på stand, prydet med druer og vinløv.<br />

Stemplet TB&S. 19. årh.s anden<br />

halvdel. H. inkl. stand 27. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

158 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>115</strong>