Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi<br />
Rubrika: Lexim<br />
Tema: Ngjyrat<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë vjershën me intonacion.<br />
• Të dallojë strofat dhe vargjet në vjershën e dhënë.<br />
• Të nxjerrë mesazhin e barazisë midis njerëzve duke iu përgjigjur pyetjeve.<br />
• Të dallojë fi gurën e krahasimit në vjershën e dhënë duke u ndihmuar nga<br />
pjesëza si.<br />
Mjete: teksti i nxënësit.<br />
Fjalë kyç: ngjyra, lëkurë, zemër.<br />
Metodologjia: mendo-argumento, të nxënit në bashkëpunim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi: mendo-argumento.<br />
- Ku ndryshojnë njerëzit nga njëri-tjetri?<br />
- Po ngjyrat e natyrës si janë?<br />
- E imagjinoni natyrën vetëm me një ngjyrë? Si do të na dukej ajo?<br />
- Po botën e imagjinoni vetëm me njerëz që janë njësoj në tipare? Si do të<br />
dukej ajo?<br />
Realizimi i kuptimit.<br />
Mësuesi/ja i orienton nxënësit të lexojnë poezinë në heshtje. Më pas bëhet leximi<br />
i vjershës. Leximi vjen zinxhir, në vargun e fundit të strofës së parë dhe të dytë<br />
nxënësit udhëzohen ta lexojnë të gjithë bashkë.<br />
Të nxënit në bashkëpunim<br />
Grupi I: Pse poeti i quan të rëndësishme të gjitha ngjyrat? A mund të ekzistojë<br />
ylberi pa të gjitha ngjyrat?<br />
Grupi II. Poeti përveç qëllimit të vlerësojë ngjyrat, kërkon të vlerësojë të gjithë<br />
njerëzit, pavarësisht ngjyrës dhe racave të tyre. Nxirr mesazhin me një fjali.<br />
Njerëzit janë të gjithë njësoj, pavarësisht ngjyrës së lëkurës.<br />
Shkruajeni në një fl etë të bardhë dhe lexojeni në grup para shokëve.<br />
Grupi III: Çfarë cilësish ka një njeri, për të cilin themi se e ka zemrën të zezë<br />
dhe njeriu, për të cilin themi e ka zemrën e bardhë.<br />
Nxënësit duhet të përzgjedhin dhe të argumentojnë përzgjedhjet e tyre.<br />
Grupi IV: Në poezi poeti krahason ngjyrat e lëkurës me dukuritë e natyrës.<br />
Përshkruani duke përdorur fi gurën e krahasimit si e përfytyroni ju çdo ngjyrë<br />
duke e lidhur me dukuritë e natyrës.<br />
Reflektimi:<br />
Mblidhuni në rrathë dhe recitojeni vjershën bashkuar dorë për dore.<br />
119