Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi<br />
Shënim. Në këtë orë mund të nisë një projekt. Projekti mund të titullohet: Unë di<br />
të shtrydh ide dhe t’ia dalë mbanë për të shkruar një tregim fantastik.<br />
Këto dy orë le të jenë në kuadrin e orëve të lira.<br />
Nxënësit të mësojnë si shkruhet dhe më pas të provojnë të shkruajnë. Të dramatizojnë<br />
atë që krijuan. Të ilustrojnë me fi gura. Të prezantojnë punën e tyre para prindërve.<br />
Do të ndihen krenarë ata vetë dhe ju bashkë me ta. Provojeni.<br />
Në pasqyrën e përrallave janë paraqitur dy tema për projekt: Marta dhe xhuxhi<br />
Tremontino dhe në rubrikën Flasim Drama. Orë shumë të bukura për projekte.<br />
Gjithashtu dhe pjesa Historia e Arlekinos dhe Karnavalet mund të realizohen shumë<br />
bukur miniprojekte.<br />
Rubrika: Njohuri gjuhësore<br />
Tema: Përemrat e pacaktuar<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë përemrat e pacaktuar në fjalitë e dhëna.<br />
• Të përdorë përemrat e pacaktuar në fjali, duke ndërtuar një tekst me jo më<br />
pak se 6 fjali.<br />
Mjete: fi sha me përemrat e pacaktuar, tabela, teksti, fletore, stilolaps.<br />
Fjalë kyç: përemra të pacaktuar, informacion të përcaktuar, të papërcaktuar.<br />
Aftësitë: të dalluarit, të krahasuarit, të menduarit, të krijuarit, të shkruarit.<br />
Metodologjia: mendo-diskuto-refl ekto, ushtrim i drejtuar, punë e pavarurshkrim<br />
sipas njohurive të marra.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi: mendo-diskuto-refl ekto.<br />
Mësuesi/ja shkruan në tabelë fjalitë:<br />
Mirela shkruan në fl etore.<br />
Të gjithë nxënësit shkruajnë në fl etore.<br />
- Çfarë informacioni jep secila fjali?<br />
fjalia e parë → informacion të përcaktuar.<br />
fjalia e dytë → informacion të papërcaktuar.<br />
145