You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi<br />
Ora e dytë<br />
Tema: Përmes mimozave<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë tregimin duke respektuar shenjat e pikësimit.<br />
• Të hartojë pikat e planit duke u bazuar në paragrafët.<br />
• Të ritregojë përmbajtjen duke u bazuar në pikat e planit.<br />
• Të përshkruajë gjirafën, leopardin, pyllin, dyluftimin duke përdorur epitet<br />
gjatë përshkrimit.<br />
• Të tregojë kuriozitete nga jeta e kafshëve në Afrikë bazuar në njohuritë që<br />
ka lexuar ose parë në TV.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi:<br />
Përshkruaj pamjen fi zike të:<br />
gjirafës<br />
E gjatë veçanërisht qafa shumë e gjatë.<br />
Trupi i mbuluar me pulla kafe me të verdhë në bezhë.<br />
leopardit<br />
I ngjashëm me tigrin<br />
Trupi ngjyrë kafe me<br />
vija të zeza<br />
Nxënësit që duan mund t’i vizatojnë dhe nuk i përshkruajnë me fjalë.<br />
Realizimi i kuptimit:<br />
Nxënësit orientohen të hartojnë pikat e planit të tregimit.<br />
- Gjuetia e gjirafave.<br />
- Gjurmët e gjirafave në lagunë.<br />
- Pamja e çuditshme: leopardi në kurrizin e gjirafës.<br />
- Arsyetimi i gjuetarëve.<br />
- Ndjekja e gjirafës nga dy qentë.<br />
- Fundi i gjirafës dhe leopardit.<br />
Ritregohet tregimi mbi bazën e pikave të planit nga 2-3 nxënës.<br />
Punohet rubrika Analizo gjuhën.<br />
Nxënësit, duke përdorur sa më shumë epitete, përshkruajnë cilësitë e gjirafës,<br />
leopardit, pamjen e dyluftimit dhe pyllit.<br />
Reflektimi: rrjeti i diskutimit.<br />
Mësuesi/ja ndan klasën në dy grupe dhe shtron para nxënësve pyetjet:<br />
Jo<br />
Grupi I<br />
A të vjen keq për gjirafën që bie viktimë e leopardit?<br />
Po<br />
Përfundimi:<br />
Leopardi rrezikoi jetën për të ushqyer këlyshët e tij. Si e vlerëson këtë cilësi të tij?<br />
171