You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi<br />
Rubrika: Flasim<br />
Tema: Përshkrimi objektiv dhe subjektiv<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë përshkrimin objektiv dhe subjektiv në tekstet e dhëna.<br />
• Të dallojë llojin e përshkrimit duke dëgjuar leximin e tekstit.<br />
• Të dallojë elementet e ngjashme të tekstit shkencor dhe të përshkrimit<br />
objektiv në tekstet e dhëna.<br />
• Të dallojë ngjyrimin emocional në përshkrimin subjektiv.<br />
Mjete: teksti i nxënësit.<br />
Fjalë kyç: përshkrim, subjektiv, objektiv.<br />
Metodologjia: mendo-diskuto, punë në dyshe.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi: mendo – diskuto.<br />
Shtrohet për diskutim pyetja: - Kur përshkruajmë një njeri, ku bazohemi? dhe<br />
plotësohet<br />
kllasteri.<br />
fizik<br />
emocional<br />
pamja e jashtme<br />
bota e brendshme<br />
- Autorët e tekstit dëshirojnë që ju të shtoni njohuritë mbi përshkrimin.<br />
Në tekst paraqiten dy lloje përshkrimesh: përshkrimi objektiv dhe subjektiv.<br />
Gjuha e përdorur në përshkrimin objektiv është e ngjashme me gjuhën e një teksti<br />
shkencor.<br />
Në përshkrimin subjektiv përshkrimi është emocional, autori shpreh mendimet e<br />
ndjenjat e tij.<br />
Realizimi i kuptimit: veprimtaria e mendimit të drejtuar.<br />
Mësuesi/ja lexon, ndërsa nxënësit udhëzohen të dëgjojnë me vëmendje. Pas dëgjimit<br />
të teksteve ata do të përcaktojnë llojin e përshkrimit.<br />
- teksti i parë është një përshkrim subjektiv, ku autori shpreh ndjenjat dhe<br />
emocionet e tij, - teksti i dytë është përshkrim objektiv, pasi na njeh me të<br />
dhëna shkencore mbi ketrin.<br />
Punë në grupe dyshe. Në dyshe nxënësit do të punojnë ushtrimet 1, 2 , 3, 4.<br />
159