Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi<br />
Rubrika: Flasim<br />
Tema: Flasim me intonacionin e duhur.<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë tekste me intonacionin e duhur.<br />
• Të dallojë tipat e fjalive sipas intonacionit.<br />
• Të interpretojë biseda në çift duke përdorur intonacionin e duhur.<br />
Mjete: teksti <strong>gjuha</strong> shqipe 5.<br />
Fjalë kyç: intonacion, këshilla.<br />
Metodologjia: dëgjo –vëzhgo-zbulo, lojë në grup.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi: Mësuesi/ja drejton pyetje në mënyrë që nxënësit të rikujtojnë njohuritë<br />
e marra.<br />
- Nisur nga përmbajtja e tyre, çfarë lloje tekstesh njihni?<br />
- Tekst shkencor, tekstin me rregulla, tregimin, poezinë, fabulën etj.<br />
- Çfarë respektojmë kur lexojmë një tekst?<br />
- Çfarë funksioni kanë shenjat e pikësimit?<br />
Nga të gjitha këto që thatë, arrijmë në përfundimin:<br />
Nëse arrijmë të lexojmë duke respektuar shenjat e pikësimit, ne kemi lexuar pjesën<br />
me intonacion.<br />
Mësuesi/ja paraqet elementet e intonacionit.<br />
Intonacioni<br />
ngritja dhe ulja e zërit shqiptimi i qartë i fjalëve theksimi i fjalëve<br />
Realizimi i kuptimit. Dëgjim –vëzhgim-zbulim.<br />
Nxënësit udhëzohen të dëgjojnë leximin nga mësuesi/ja. Gjatë leximit të mësuesit/es<br />
duhet të shënojnë me shpejtësi vetëm fjalitë që kumtojnë kënaqësi, dyshim, frikë,<br />
shqetësim etj. Kujdes! Shikoni shenjat e pikësimit. Ato do t’ju ndihmojnë ta realizoni<br />
si duhet këtë proces.<br />
Lexohet teksti nga mësuesi/ja më një intonacion të qartë. Nxënësit nënvizojnë<br />
fjalitë.<br />
Pasi i nënvizojnë, orientohen t’i shkruajnë. Punohen së bashku me mësuesin/en<br />
për të qartësuar se çfarë shprehin fjalitë.<br />
- Sa bukur ngjaja!<br />
- Ku i dihej!<br />
- Sa u tremba!<br />
63