You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />
Rubrika: Lexim<br />
Tema: Matia dhe gjyshi<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi, të jetë i aftë:<br />
•Të lexojë tregimin me role.<br />
•Të dallojë dialogun si mënyra kryesore me të cilën është shkruar<br />
tregimi.<br />
•Të dallojë me anë të leximit dy situatat reale dhe imagjinare në të cilat<br />
ndodhet Matia.<br />
•Të nxjerrë mesazhin e tregimit duke u bazuar në shprehjet e tekstit.<br />
•Të diskutojë mbi marrëdhëniet e tij/saj me gjyshërit e tij/saj.<br />
•Të krahasojë veten me Matian në një situatë të ngjashme.<br />
Mjete: teksti, foto të fëmijëve me gjyshërit e tyre.<br />
Fjalë kyç: gjysh, nip.<br />
Metodologjia: stuhi mendimesh, veprimtari e leximit të drejtuar, shkrim<br />
argumentues.<br />
Zhvillimi mësimit<br />
Evokimi: shkrim i lirë.<br />
Nxënësit i tregojnë njëri-tjetrit fotot e sjella nga shtëpia.<br />
Mësuesi/ja: - Shkruani në një fl etë disa nga cilësitë e gjyshërve tuaj. Kini parasysh<br />
kur duam të nxjerrim në pah cilësi përdorim mbiemra. Ngjitni dhe foton e gjyshit.<br />
Nxënësit shkruajnë dhe më pas disa lexojnë në tabelë punimet e tyre.<br />
Realizimi i kuptimit: Mësuesja paraqet titullin e tregimit dhe lexon pjesën<br />
sqaruese në tekst.<br />
Më pas realizohet veprimtaria e leximit të drejtuar. Në këtë rast ndoshta është më<br />
mirë që leximin ta realizojë mësuesi/ja.<br />
Lexohet pjesa e parë e tregimit.<br />
- Midis kujt po zhvillohet dialogu?<br />
- Si mendoni ku është gjyshi i Matias?<br />
- Si e komentoni shprehjen e gjyshit.<br />
Një fëmijë është një vend i mirë për të jetuar?<br />
Leximi i pjesë së dytë:<br />
- Çfarë ka ndodhur në shtëpinë e gjyshit?<br />
- Pse janë mbledhur aq shumë njerëz?<br />
- Po gjyshi ku është tani në të vërtetë?<br />
- Po sipas Matias ku ndodhet ai?<br />
- Çfarë i tha babai Matias?<br />
98