05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />

Në ushtrimin 3 nxënësit nënvizojnë përemrat dhe trajtat e shkurtra dhe thonë<br />

rasën e tyre.<br />

p.sh., asaj → përemër vetorë, rasa dhanore (kujt?)<br />

i → trajtë e shkurtër e përemrit vetor (atij i)<br />

atë → përemër vetorë, rasa kallëzore (kë?)<br />

e → trajtë e shkurtër etj... (atë e)<br />

Reflektimi: diskutim-zbatim i rregullave të mësuara.<br />

Mësuesi/ja dikton tekstin e ushtrimit 4, nxënësit duhet të shkruajnë saktë përemrat<br />

vetorë që janë shkruar gabim.<br />

Vlerësimi i nxënësve për punën e bërë.<br />

Detyrë shtëpie. Zgjidhni një tekst nga libri “Gjuha shqipe 5” ose një libër tjetër<br />

dhe nënvizoni me ngjyra të ndryshme përemrat vetorë dhe trajtat e shkurtra.<br />

Punim i ushtrimeve të Fletores së punës, fq 38.<br />

Rubrika: Lexim<br />

Tema: Aventurat në ishullin lundrues (Ora e parë)<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të parashikojë zhvillimin e ngjarjes duke u bazuar në fjalët kyç.<br />

• Të lexojë tregimin duke respektuar rregullat e intonacionit.<br />

• Të lexojë fjalorin e fjalëve të reja të tregimit.<br />

• T’iu përgjigjet pyetjeve.<br />

Mjete: teksti i nxënësit.<br />

Fjalë kyç: aventurë, ishull lundrues, vrundujt, i çmeritur, synajë.<br />

Metodologjia: parashikim me terma paraprakë, lexim i drejtuar, rrjet i<br />

diskutimit.<br />

136<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: parashikimi me terma paraprake.<br />

Janë dhënë fjalët: përmbytje, aventurë, ishull lundrues, kthim në shtëpi.<br />

Nxënësit shkruajnë një tregim të shkurtër me këta terma. Lexohen punimet e dy -tre<br />

nxënësve.<br />

Realizimi i kuptimit: Lexim i drejtuar.<br />

- Prezantimi i titullit të tregimit.<br />

- Leximi i pjesës sqaruese nga është marrë tregimi.<br />

Ndalesa e parë. Ato ditë marsi ... deri te... rrethuar me pisha dhe palma.<br />

- Kur zhvillohen ngjarjet?<br />

- Po ne në ç’vit jemi tani?<br />

- Çfarë lloj teksti mund të jetë teksti që po lexojmë?

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!