05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi<br />

Rubrika: Njohuri gjuhësore<br />

Tema: Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë kundrinorët e zhdrejtë me parafjalë me ndihmën e pyetjeve.<br />

• Të dallojë me se shprehet kundrinori i zhdrejtë me parafjalë në fjali të<br />

ndryshme.<br />

• Të përdorë pyetjet për të gjetur kundrinorët e zhdrejtë me parafjalë në fjali<br />

të ndryshme.<br />

• Të ndërtojë 5-6 fjali duke përdorur kundrinorë të zhdrejtë duke u<br />

mbështetur në pyetjet e dhëna.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, Fletore pune, tabelë, shkumësa me ngjyra.<br />

Fjalë kyç: kundrinor i zhdrejtë me parafjalë, pyetjet: me kë?, nga kush?,<br />

prej kujt?, për kë (cilin, cilën, cilët, cilat)?, në vend të kujt?, kundër kujt?<br />

Aftësitë: të kuptuarit, të pyeturit, të krijuarit, të lexuarit.<br />

Metodologjia: stuhi mendimesh, diskutim, punë në çift, punë e drejtuar,<br />

punë e pavarur, organizuesi grafi k.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Kontrollohen e diskutohen detyrat e shtëpisë. Mblidhen disa fl etore për<br />

t’u korrigjuar hollësisht, për t’u pajisur me shënime dhe për t’u vlerësuar me notë.<br />

Hapi II. Stuhi mendimesh. Nxiten nxënësit e nivele të ndryshme t’u përgjigjen<br />

lirshëm e pa ndrojtje se gabojnë, këtyre pyetjeve:<br />

- Ç’dinë për kundrinorin e drejtë?<br />

- Me se shprehet kundrinori i drejtë?<br />

- Çfarë pyetjeje u përgjigjen kundrinorët e drejtë? Shembuj.<br />

- Ç’dinë për kundrinorin e zhdrejtë pa parafjalë?<br />

- Në çfarë rase janë kundrinorët e zhdrejtë pa parafjalë? Me se<br />

shprehen? Shembuj.<br />

Hapi III. Shkruhet tema në dërrasë të zezë. Paraqitet para klasës një tabelë,<br />

ku është shkruar teksti në fi llim të faqes 229. Diskutohet rreth fjalëve të nënvizuara.<br />

Me anë të pyetjeve arrihet në përfundim se fjalët e nënvizuara janë kundrinorë të<br />

zhdrejtë me parafjalë.<br />

Duke u nisur nga klasat a grupe e fjalëve që formojnë kundrinorin e zhdrejtë me<br />

parafjalë, arrihet në përfundim se ai shprehet me:<br />

emër – Ata u shqetësuan për plagën. (për cilën?)<br />

Ata folën me kryetrimin. (me kë?)<br />

205

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!