05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />

Rubrika: Lexim<br />

Tema: Përroi i argjendtë<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

- Të parashikojë përmbajtjen e tregimit duke u nisur nga titulli i tij.<br />

- Të lexojë tregimin duke respektuar shenjat e pikësimit.<br />

- Të zbulojë kohën kur zhvillohet ngjarja dheta ilustrojë me pjesë nga teksti.<br />

- Të përshkruajë emocionet që i shkakton një natyrë kaq magjike.<br />

- Të dallojë fjalët kyç me të cilat autori përshkruan natyrën dhe ndjesitë e<br />

djalit.<br />

Mjete: teksti i nxënësit, fl etë të bardha, lapsa me ngjyra.<br />

Fjalë kyç: përroi i argjendtë, Xhodi, burim, liqen, shteg, manjolë, frashër, lug, i<br />

tejpashëm, sumbulla, marramenthi<br />

Metodologjia: parashikim me anë të titullit, të nxënët bashkëpunues, imagjinopërshkruaj,<br />

rrjet diskutimi<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: parashikim me anë të titullit.<br />

-Ç ’mund të jetë një përrua i argjendtë. Shkruani në një fl etë mendimin tuaj.<br />

Dy-tre nxënës lexojnë krijimin e tyre.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Lexim i tregimit nga nxënësit sipas paragrafëve. Gjatë leximit nxënësit janë udhëzuar<br />

të nënvizojnë fjalë të reja.<br />

Punim i fjalëve të fjalorit. Nxënësit në bashkëpunim me mësuesen mësojnë kuptimin<br />

e fjalëve.<br />

Mësuesi/ja i drejton nxënësit të krahasojnë parashikimin me atë që lexuan.<br />

Të nxënit bashkëpunues.<br />

Grupi I: - Në cilën kohë të ditës zhvillohet ngjarja?<br />

Ilustroje me pjesë nga teksti zgjedhjen tënde.<br />

Grupi II: - Cilin vend autori e quan fshehtësirë të magjishme? Pse?<br />

Grupi III: - Pse Xhodi e quan burimin vendin e tij dhe të kafshëve të pyllit?<br />

Grupi IV: Ritrego rrugën që bën lumi nga burimi në oqean, duke përdorur<br />

fjalë nga tregimi.<br />

Grupi V: Gjej fjalë dhe shprehje kyç me anë të të cilave autori përshkruan:<br />

Ngjyrat e pyllit<br />

Zhurmat<br />

Aromat<br />

Ndjesitë e djalit<br />

174

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!