You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />
Hapi III. Punim i rubrikës Kupto dhe nxirr mesazhin.<br />
Në këtë hap punohen ushtrimet 1 dhe 2.<br />
Nxënësit duhet të përzgjedhin alternativat se si e kuptojnë titullin e vjershës.<br />
Në ushtrimin 2 nxënësit do të tregojnë se kujt ia drejton poeti poezinë: vetvetes,<br />
dikujt që njeh, çdo lexuesi.<br />
Hapi IV. Punim i rubrikës Analizo gjuhën.<br />
Në ushtrimin 1 nxënësit do të dallojnë rimën e poezisë.<br />
Në ushtrimin 2 do të shtojnë pas foljeve fjalët që mendojnë.<br />
Reflektimi: Shkrim i lirë.<br />
Hapi V.<br />
- Ç’cilësi fi ton secili prej nesh nëse plotësojmë këshillat që na jep poeti?<br />
Nxënësit lexojnë opinionet e tyre.<br />
Gjatë kësaj ore mësuesi/ja vë në sfond muzikë, nxënësit shohin peizazhe të<br />
ndryshme në foto, kartolina.<br />
Detyrë shtëpie. Shkruaje poezinë në formën e këshillave.<br />
Rubrika: Lexojmë<br />
Tema: Mollëkuqja e fëmijërisë<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë vjershën qartë.<br />
• Të dallojë strofat, vargjet me rimë në vjershë.<br />
• T’u përgjigjet me gojë pyetjeve mbi poezinë.<br />
• Të diskutojë mbi mallin që ka për vitet e fëmijërisë së hershme.<br />
• Të krijojë një poezi ose prozë, sipas dëshirës, duke u mbështetur në<br />
temën e vjershës “ Mollëkuqja e fëmijërisë”.<br />
Mjete: fl etë të bardha, me ngjyra, lapsa.<br />
Fjalë kyç: Mollëkuqe, mall, rimë, strofë<br />
Metodologjia: mendo-përgjigju, dora e fshehtë, shkrim i drejtuar<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
88<br />
Në sfond mësuesi/ja vë një pjesë muzikore instrumentale. Ideale do të ishte<br />
pjesa muzikore “Mall”<br />
Mendo-përgjigju.<br />
- Çdo të thotë fjala mall?<br />
- Cilat janë ato gjëra për të cilat keni mall?<br />
- Cilët janë njerëzit për të cilët keni mall?