05.09.2017 Views

udhezues gjuha 5

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 5”<br />

blu mbaresën e tyre. Dallojnë dhe zgjedhimin e tyre.<br />

Në ushtrimin 4 nxënësit nënvizojnë foljet dhe shkruajnë përbri kohët.<br />

Reflektimi: Punë në dyshe.<br />

Formo tri fjali. Jepja shokut të bankës të nënvizojë foljet dhe të dallojë zgjedhimin,<br />

kohën, vetën dhe numrin. Të njëjtën gjë bëj dhe ti me fjalitë që ka krijuar shoku<br />

/shoqja e bankës.<br />

Detyrë shtëpie. Punohen ushtrimet e Fletores së punës, fq 46.<br />

Shënim. Për mësimin e ardhshëm nxënësit duhet të gjejnë në revista ose në<br />

internet të dhëna mbi kafshët që po rrezikohen nga zhdukja.<br />

Rubrika: Shkruajmë<br />

Tema: Posteri për mbrojtjen e kafshëve<br />

Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë elementet e një posteri të dhënë.<br />

• Të diskutojë mbi problemin e ruajtjes së kafshëve bazuar në informacionet<br />

që di.<br />

• Të realizojë në grup një poster për mbrojtjen e kafshëve.<br />

Mjete: kuriozitete dhe informacione të ndryshme për kafshët e rrezikuara nga<br />

zhdukja, tabakë letre, lapsa me ngjyra, ngjitës.<br />

Fjalë kyç: poster, mesazh, pamja, fotografi a, ngjyrat, teksti, logoja, slogani.<br />

Metodologjia: kujto-diskuto, analizo- diskuto<br />

162<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: kujto –diskuto. Prezantohen informacionet e gjetura. (Mësuesi/ja<br />

duhet të sjellë informacione në mënyrë që të jetë i përgatitur për çdo të papritur,<br />

pasi nxënësit mund të mos kenë realizuar detyrën e ngarkuar.)<br />

Nxënësit nxiten të lexojnë kuriozitetet e sjella në klasë mbi kafshët. Ekspozojnë<br />

fotot e gjetura mbi kafshët.<br />

Realizimi i kuptimit. Rikujtohen elementet e një posteri. Mesazhi, pamja,<br />

fotografi a, ngjyrat, teksti, logoja (shenja dalluese), slogani.<br />

Nxiten nxënësit të diskutojnë mbi foton e dhënë.<br />

-Mesazhi. Kafshët janë miqtë tanë.<br />

-Teksti: Planeti ynë i mrekullueshëm ka vend për të gjithë. Le t’i mbrojmë dhe të<br />

kujdesemi për kafshët. Bashkë me to jeta në planet do të jetë më e kuptimtë.<br />

-Logoja<br />

-Slogani. Jo zhdukjes së kafshëve.<br />

Ky është një plotësim modeli i dhënë në tekst. Nxënësit të ndarë në grupe do të

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!