You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi<br />
Paraqiten para nxënësit modele të ndryshme ditarësh të ndryshëm duke u<br />
mbështetur te sugjerimet e tekstit.<br />
1. Realizimi i kuptimit: puno në dyshe, shkëmbe mendimet.<br />
Hapet teksti në faqen 82.<br />
- Lexohen 5 sugjerimet e dhëna në tekst në heshtje dhe me zë.<br />
- Duke u mbështetur në këto sugjerime, nxënësit fi llojnë të plotësojnë një<br />
fl etë ditari.<br />
- Lexohen ditarët e nxënësve në dyshe duke shkëmbyer mendimet e tyre për<br />
njëri-tjetrin.<br />
2. Reflektimi: Turi i Galerisë.<br />
- Ngjiten fl etët e ditarit në faqet e mureve të klasës.<br />
- Nxënësit ngrihen dhe lexojnë punimet e njëri-tjetrit.<br />
- Përzgjidhen ditarët më të mirë. (Ata ku është zbatuar si duhet struktura e<br />
ditarit, sugjerimet praktike.)<br />
Detyrë shtëpie. Shkruani ditarin tuaj një javor.<br />
Punim i ushtrimeve të fl etores së punës, fq 26.<br />
Rubrika: Njohuri gjuhësore<br />
Tema: Emri i përgjithshëm, i përveçëm, konkret, abstrakt<br />
Objektivat pedagogjikë: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë emrat në fjali.<br />
• Të klasifi kojë emrat e dhënë sipas llojit: i përgjithshëm, i përveçëm,<br />
konkret dhe abstrakt.<br />
• Të shoqërojë emrat e përgjithshëm të dhënë me emra të përveçëm.<br />
• Të dallojë emrat në një tekst të dhënë duke i vendosur në një tabelë sipas<br />
kërkesave dhe shembullit të dhënë.<br />
Mjete: teksti, tabela, shkumësa me ngjyra, fi sha me emra, stilolaps, fl etore<br />
klase.<br />
Fjalë kyç: emër, i përgjithshëm, i përveçëm, abstraktë, konkretë.<br />
Aftësitë: të dalluarit, të klasifi kuarit, të shoqëruarit, të shkruarit.<br />
Metodologjia: diskutimi i njohurive paraprake, punë e drejtuar – të nxënit<br />
bashkëpunues, punë e pavarur – zbatim i njohurive të marra.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1. Evokimi: diskutimi i njohurive paraprake.<br />
U paraqiten nxënësve fi sha me emra të përgjithshëm e të përveçëm dhe u drejtohet<br />
pyetja: - Ç’dini për emrin?<br />
95